Home Blog

Aşırı Aktif Mesanesi Olan Hastalar Hangi Gıdaları Almalı.

Takviyeler ve otlar

Takviyeler ve şifalı bitkiler “doğal” olabilir, ancak aldığınız ilaçlarla negatif etkileşime girebilirler. Sağlık uzmanınıza, düşündüğünüz otlar ve takviyeleri sorun. Yan etkilerden kaçınmanın en iyi yolu budur.

Magnezyum hidroksit

Bazı araştırmalar magnezyum hidroksitin inkontinansa neden olan spontan kas kasılmalarını azalttığını gösteriyor. Küçük bir çalışma, magnezyum hidroksitin kadınlarda idrar kaçırma durumunu iyileştirdiğini buldu. Ancak, kusma, ishal ve kramp yan etkileri de vardı. Magnezyum hidroksit takviyelerini çoğu ilaç ve sağlık gıda mağazasında bulabilirsiniz.

L-arginin

Bu amino asit nitrik oksit oluşturmaya yardımcı olur. Nitrik oksit, alt idrar yollarının sağlığında önemli bir rol oynar. Aşırı aktif mesanede L-arginin ile ilgili çok fazla çalışma yoktur. Bir çalışma, 115 miligram L-arginin içeren ek Edicare’in yaşlı yetişkinlerde OAB için faydalı olduğunu bulmuştur. L-arginin takviyeleri oldukça yaygındır ve ayrıca aşağıdaki gibi yiyeceklerde de bulunur:

et ve süt ürünleri
ceviz
Hindistan cevizi
hububat
soya fasulyesi
nohut
Aşağıdaki durumlarda L-arginin kullanmaktan kaçının:

arginin alerjisi
kanama bozukluğu veya kan inceltici ilaçlar alıyor
diyabet veya hipoglisemi
hiperkalemi veya yüksek potasyum seviyeleri
bağışıklık sistemi bozukluğu
Çocuklar ve hamile kadınlar, güvenliği konusunda kanıt bulunmadığından L-argininden de kaçınmalıdır.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği ekstresi, OAB için popüler bir doğal tedavi yöntemidir. Son zamanlarda yapılan bir araştırma Trausted Source, kabak çekirdeği yağının OAB ve diğer idrar bozukluklarının semptomlarını tedavi edebileceğini veya önleyebileceğini göstermektedir. Araştırmacılar daha çok kabak çekirdeği yağına bakıyorlar. Gelecekte kabak çekirdeği yağı ve OAB ile ilgili daha fazla çalışma olabilir.

Cleavers

Bu tırmanma bitkisi, cilt hastalıklarını tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Collins Alternative Health Guide’a göre, cleaver’ların genel idrar sağlığı için bir tonik olduğu söyleniyor. OAB semptomlarını hafifletebilecek antienflamatuar ve diüretik özelliklere sahip olabilirler.

Cleavers ve OAB ile ilgili herhangi bir klinik çalışma yoktur. Denemeden önce bu bitkiyi doktorunuzla görüşün. Cleavers, Batı tıp camiasında çok fazla çalışılmamış veya test edilmemiştir ve yan etkiler iyi rapor edilmemiştir.

Diğer şifalı otlar ve takviyeler

Bu şifalı bitkiler ve takviyeler OAB için işe yarayabilir, ancak etkinliklerini destekleyecek klinik bilimsel veriler ve çalışmalar hala yoktur. Bu otlar ve takviyeler şunları içerir:

gosha-jinki-gan, semptomları iyileştirdiği gösterilmiş olan ancak aynı zamanda bulantı ve ishale de neden olabilen bir Çin bitkisel karışımıdır.
mısır ipeği, OAB için doğrudan çalışma yok
Kapsaisin, OAB için doğrudan bir çalışma yok
kohki çayı, henüz insanlarda çalışılmadı
Bu eklerin arkasındaki çalışmalar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz

Morselasyon Nedir?

Miyomlar kadınlarda rahimde en sık görülen tümördür. Çok büyük değillerse, hastada şikayet oluşturmuyorsa tedavi edilmez takip edilirler. Eğer büyüklüğü 2.5-3 aylık gebelik büyüklüğünü aşmışsa, organlara baskıya bağlı bulgular ortaya çıkıyorsa (idrar yapamama, sık idrar yapma, kabızlık, ağrı), anormal kanama nedeni ise, gebeliği engelliyorsa, düşük nedeni ise ve hızlı büyüyorsa ameliyat şarttır. Miyom ameliyatları laparaskopik (kapalı) yapılmalıdır. Kapalı ameliyatların avantajları kesi olmaması, daha az kanama, ağrı, enfeksiyon riski ve yapışıklık olmamasıdır. Böylece hastanın sonraki süreçte gebe kalma isteği olumsuz etkilenmez.

Laparoskopik yapılan miyom ameliyatlarında miyom rahimden çıkarılır ve oluşturduğu boşluk dikilerek kapatılır. Karın boşluğuna çıkarılan miyomlar iki, şekilde karın dışına alınmaktadır. Vajina tepesi açılarak buradan alınabilir, bu mümkün değilse öğütülerek küçük rulolar halinde dışarı alınır. Bu öğütülerek dışarı alma işlemine morselasyon denilmektedir. Son zamanlarda morselasyon karın duvarının içine bir torba yerleştirilerek torba içinde yapılmaktadır.  Bunun avantajı morselayon sırasında oluşan küçük parçacıkların torbanın içinde kalmasıdır.

Miyom nedir? Bulguları nelerdir? Nasıl Tedavi edilir?

Miyom rahim duvarının içinde ya da dışına doğru büyüyen iyi huylu bir tümördür. Bu tümörler kanser değildir ve miyomu olan birçok kadın bunların varlığından habersizdir. Bazı durumlarda birden çok miyom bulunur veya tek bir miyom oldukça büyür ve şikayetlere neden olur. Büyüyen miyom ultrasonografi ile kolayca saptanabilir. Yaşam kalitesini etkilemesi miyomun tedavisini gerektirir.

Bir kadının neden miyomu olduğu bilinmemektedir. Bazı potansiyel nedenler arasında, siyah ırktan kadınlarda miyom görülme olasılığı fazladır. Ayrıca anne ve ablada miyom varsa miyom görülme olasılığı 2 kat artmaktadır. Aşırı kilolu olmak da miyom gelişme riskini artırabilir.

Bir veya daha fazla miyom varsa adet sırasında kanama miktarı artabilir. Miyom genellikle adet miktarını ve süresini artırır. Bazı hastalarda ara kanamalarda olabilir.

Miyomlar büyükse kalın bağırsak ve mesaneye baskı yapabilirler. Sık idrara çıkma, bazı hastalarda idrar yapamama ve kabızlık görülebilir. Hasta pelvisinde bası yapan bir top varmış gibi hissedebilir.

Büyük bulgu veren miyomlar kansızlık yapabilir. Bazen kansızlık olan hastalar incelendiğinde altından miyom çıkmaktadır. Büyük miyomlar gebe kalmayı engelleyebilir, dış gebelik için bir risk oluşturur ya da düşüğe neden olabilirler. Öte yandan, birçok miyomu olan birçok kadın tamamen sağlıklı bir gebelik geçirebilir.

Miyomu olan kadınların çoğunda rahatsızlık bulguları vardır ve tedavi gerektirir. Geçmişte, böyle bir tedavi agresif ve miyomlar büyükse, hemen hemen her zaman rahmin alınmasını içeriyordu. Artık daha az invaziv olan etkili tedavi stratejileri vardır. Günümüzde rahmin alınması yerine miyomlar kapalı ( laparoskopik ) yöntemle başarılı şekilde alınmaktadır.

Miyomun ilaçla tedavisi yoktur. Tedavisi ameliyattır. Ameliyatta da tercih laparoskopi olmalıdır. Menopoza yakın bazı hastalarda rahim miyomla birlikte laparoskopi ile alınabilir. Avantajı menopoza giren kadınlarda rahim olmadığı için yalnızca östrojen kullanma avantajı vardır. Rahmin olduğu durumlarda östrojen mutlaka progesteronla birlikte verilir ve progesteronun yan etkilerin yanı sıra meme üzerinde olumsuz etkisi de vardır.

Mı̇yomlar Ne Zaman Alınmalı?

Her 4 kadından biri bu sorunu yaşıyor!

Her miyom ameliyat gerektirmez!

Rahmin kas dokusundan kaynaklanan iyi huylu tümörler olarak tanımlanan miyomlar oldukça sık görülüyor. Öyle ki ülkemizde yaklaşık her 4 kadından birinde miyom tespit ediliyor. ​En sık üreme çağında olan 25-45 yaş grubundaki kadınlarda rastlanıyor. Bunun nedeni ise üreme çağında salgılanan östrojen hormonu. Menopozla birlikte östrojenin vücuttan çekilmesiyle birlikte miyomun büyümesi duruyorqqq. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirci t​oplumdaki yaygın inanışın aksine her miyomun ameliyat gerektirmediğine ve düzenli takibin yeterli geldiğine dikkat çekerek, “Eğer miyom sadece adet kanamasında artış ve ağrı gibi sorunlara yol açıyorsa bunlara yönelik tedavi yeterli oluyor. Ancak bazı durumlar var ki miyomların mutlaka ameliyatla alınmaları büyük önem taşıyor, çünkü geç kalındığında ameliyatın şekli değişiyor, rahim alınmak zorunda kalınabiliyor” diyor. Peki, miyomlarda cerrahi tedavi ne zaman gündeme geliyor? ​ Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirci​miyomların ne zaman alınmaları gerektiğini anlattı, önemli uyarılarda bulundu!

Tehlike çanları ne zaman çalıyor!

Günümüzde yapılan çalışmalar miyomların oluşum nedenlerini henüz açıklayamıyor. Ancak durağan yaşayan ve şişman kadınlarda daha çok görülmesine karşın atletik kadınlarda daha seyrek ortaya çıkması, miyomlardan korunmada kas aktivitesinin önemli olduğunu düşündürüyor. Her 100 kadından yaklaşık 25’inde çapı ufak veya büyük, az sayıda ya da çok sayıda, belirti veren veya vermeyen miyomlara rastlanıyor. ​Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirci ​miyomların büyüklük ve büyüme hızları olarak her kadında farklılık gösterdiğine işaret ederek şunları söylüyor: “Öyle ki miyomlar 1-2 cm`den tüm rahmi kaplayan ve karnı dolduracak boyutlara ulaşabiliyor. Tek parça halinde rahmi de büyütebiliyor, birden çok yumrular halinde de görülebiliyor. Miyomların yılda 1-2 cm büyümeleri normal kabul ediliyor, ancak yılda 1.5-2 kat büyürlerse, bu durum kanser (sarkom) gibi önemli bir sorunun habercisi olabiliyor” diyor.

Her miyom ameliyat gerektirmiyor

“Miyomun varlığı bir ameliyat nedeni değildir. Çünkü miyomun kansere dönüşmesi yüzde 1-1.5 gibi oldukça düşük bir olasılıktır” diyen Prof. Dr. Fuat Demirci, “Ayrıca üreme çağındaki kadınlarda cerrahi operasyonla çıkarılan miyomların menopoz dönemine dek tekrar gelişme riski oluyor. Bu nedenle herhangi bir rahatsızlık vermiyorlarsa ya da başka olumsuzluklara yol açmıyorlarsa, özellikle üreme çağındaki kadınlarda ameliyatla miyomları almak tercih edilmiyor” diyor. ​Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirci​hemen ameliyat yerine miyomu düzenli olarak takip etmenin ve kanama , adet düzensizliği gibi sorunlar oluşturduysa bunları ilaç ya da diğer yöntemlerle ortadan kaldırmanın daha doğru bir tercih olduğunu söylüyor.

Miyomlar ne zaman alınmalı?

Miyomun varlığı tedavi nedeni olmuyor. Miyomlar ancak bazı durumlar da ameliyatla alınıyor. Bunlar;

Hamileliği önlüyorsa: ​Herhangi bir başka neden olmamasına karşın miyom varsa ve hasta hamile kalamıyorsa ameliyat kararı alınıyor.

Düşüğe yol açıyorsa: ​Hasta hamile kaldığı halde düşük ya da düşükler yapıyorsa alınması gerekiyor.

Hızla büyüyorsa:​ Miyom yılda 1.5 -2 kat gibi bir hızla büyüyorsa kansere (sarkom) dönüşme riski yüksek oluyor. Bu nedenle bu risk düşünülerek ameliyat kararı alınıyor.

Adet kanamalarında ciddi artışa neden oluyorsa: ​Adet kanmalarını yaşam kalitesini düşürecek ya da kansızlık oluşturacak şekilde bozuyorsa hastanın ameliyat edilmesi gerekiyor.

Çevre organlara bası yapıyorsa:​​M​ iyom büyüklüğüne ve bölgesine göre çevresindeki organlara bası yaparak bulgu veriyor. İdrar torbasına baskı oluşturması nedeniyle sık idrara çıkmaya, üretraya bası yaparak idrar torbasını boşaltamamaya, kalın bağırsağa bası yaparak kabızlığa, etraftaki sinirlere bası yaparak ağrıya neden oluyor. Bu durumlarda da ameliyat kararı alınıyor.

Miyomun 7 sinyali

Miyomlar genellikle belirti vermiyor, çoğu kez jinekolojik muayeneler sırasında rastlantı sonucu tespit ediliyorlar. Ancak büyümeyle paralel olarak çeşitli belirtiler de oluşturabiliyorlar. Bunlar;

 • ●  Adet kanamalarında artış,
 • ●  Adet arası dönemde ara kanama,
 • ●  Cinsel ilişki sonrasında kanama,
 • ●  Sık idrara çıkma ya da idrar yapmada zorluk,
 • ●  Karında büyüme veya şişlik,
 • ●  Adet dönemlerinde ya da cinsel ilişki sırasında kuyruk sokumuna doğru ağrı,
 • ●  Adet döneminde kanamalardaki artışa bağlı olarak kansızlık,
 • Kalın bağırsağın son kısmına bası yapması nedeniyle kabızlık.

Miyom ameliyatı kapalı yapılmalı!
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. FuatDemirci ​miyomlar eğer çok büyük değilse

ameliyatın laparoskopi ile kapalı olarak yapılması gerektiğini vurgulayarak, “Bunun nedeni ise laparoskopinin hastaya avantajlar sağlaması. Ciltte büyük kesi olmaması, daha az ağrı, daha az kanama ve enfeksiyon riskinin daha az olmasının yanı sıra hastanın hastaneden erken taburcu olup işine erken başlaması laparoskopinin avantajlarını oluşturuyor. Ayrıca laparoskopide yapışıklık az olduğu için sonraki hamile kalmayı etkilemiyor” diyor.

Miyom ameliyatlarında rahmin alınması şart değildir !
Prof. Dr. Fuat Demirci​miyom ameliyatlarında rahmin alınmasına gerek olmadığına da dikkat

çekerek, “Günümüzde artık hasta olmayan organı kesinlikle almıyoruz. Örneğin meme kanserinde eskiden olduğu gibi tüm meme değil yalnızca kanserli bölge alınıyor. Bu bağlamda hasanın yaşından bağımsız olarak rahminin değil sadece miyomlarının alınması yeterli oluyor” diyor.

Himenoplasti (Kızlık zarı dikimi): Dünyada ve Türkiyede durum

(Bu konuşma panelist ve başkanı olduğum 2015 Urojinekoloji Kongresi’nde                        yapılmıştır)

Himenoplasti nedir?

Kızlık zarının yeniden oluşturulmasıdır.

Eş anlamlı kullanılan tanımlamalar:

 • Himenoplasti
 • Hymenorrhaphy
 • Hymen reconstruction
 • Hymen repair
 • Revirginization

Bakireliğin yeniden oluşturulması: revirginization

 • Geçici himenoplasti
 • Kalıcı himenoplasti
 • Kırmızı boya içeren Jel, kapsül, spançın vajene yerleştirilmesi

Neden himenoplasti?

 • Evlilikte bakireliğin şart olduğu ve olmazsa sorun çıkacağı toplumlarda kadının kendini koruması için
 • Tecavüz ve benzeri durumlardan sonra himeni eski haline getirmek için
 • Evlenme yıl dönümü ya da sevgililer günü gibi özel günlerde tekrar himen deflorasyonunu yaşamak için

ABD ve İngiltere’de Jinekoloji

Dernekleri nasıl bakıyor?

 • ACOG 2007, RCOG 2013
  • Vajinal rejuvenasyon
  • Vajinoplasti
  • G-spot amplifikasyon
  • Himenoplasti

Bu prosedürlerin medikal endikasyonu yoktur. Etkinlik ve güvenliiği dökümente edilmemiştir.

Uzun süreli memnuniyet, güvenlik ve komplikasyon oranları

konusunda henüz yeterli çalışma yoktur

Yeterli data yokluğu hastaya söylenmeli ve infeksiyon, duyarlılık azlığı, disparoni, yapışıklık ve skar   gibi olası potansiyel komplikasyonlar hakkında bilgilendirilmelidir.

1900-2010 arası 72 çalışma. Bunların yalnız 2’si Level II kanıt. Ostrzenski. Arch Gynecol Obstet. 2011

Nerelerde himenoplasti yapılıyor?

•       Müslüman ülkeler

 • Müslümanların yaşadığ batı ülkeleri
 • Nadir olarak bazı hiristiyan toplulukarda
  • Gürcistan
  • Guetamala
  • Hindistan

Himenoplasti büyük oranda müslümanların talep ettikleri bir işlem

Müslüman otoriteler ne diyor?

 • Suad Salih, Mısır, 2007, El Ezher Şeriat Üniversitesi, Eski dekan,
  • Kadınlar iki durumda himenoplasti yaptırabilirler
   • Tecavüz
   • Pişman ve tövbekar ise
  • Ali Cuma, Mısır, 2007, Büyük müftü, El Ezherden sonra 2. sıradaki din adamı,
   • Kadın eğer pişmansa ve tekrarlamayacaksa himenoplasti yapılabilir.
   • Kadın kocasına ondan önceki seks yaşamı hakkında yalan söyleyebilir. Çünkü kocanın böyle bir soru sormaya hakkı
  • Tamimi Yasin, Ürdün, 1995,
   • İslamda seks evlilik içinde olmalı. Himen kadınları zinadan korumak için vardır.
   • Himenoplasti doğru değildir. Birçok şeytana kapı açar.

Lübnan

600 üniversite öğrencisi

Himenoplasti yapılmasını doğru bulanlar(%26 erkek,  % 19 kadın)

% 22 hiristiyan, %22 müslüman

% 80 i yalancılık ve ihanet olarak görüyor

Erkekler % 61 i, kadınların %27’si evlilik öncesi her iki cins için ilişki olabilir diyor

Hiristiyanlar: % 76 erkek, % 44 kadın) Müslümanlar: % 49 erkek, % 13kadın)

 

Müslüman erkeklerin % 40’ı, Hiristiyanların % 18’i bakire olmayan bir kızla evlenmeyi reddediyor.

Kabul edenler

 • Kadın hakkı, bireysel özgürlük % 72
 • Sonuçta fiziksel şiddet ve ölüm olabilir % 63.5

Awwad ve ark. Arch Sex Behav. 2013

Diyarbakır

534 öğrenci, Dicle üniversitesi,

 • % 4.3 cinsel ilişki yaşamış(% 88 erkek, %44 kadın)
 • Himen önemlidir ve bakireliğin sembolüdür(% 74 erkek, %72 kadın)
 • Kadının bakire olması önemlidir (Erkekler % 77, kadınlar % 11)
 • Kanlı çarşaf gerdek ertesi aileye gösterilmeli diyenler(% 30 erkek, % 11 kadın)

Essizoğlu A ve ark. Women Health 2011

Ankara

 • Ankara’da 500 üniversite öğrencisinde yapılan çalışmada
  • % 33’si cinsel ilişkide bulunmuş
  • % 48 Erkek, % 19 Kız öğrenci

Cok ve ark. 2001

İzmir

550 Tıp öğrencisi

 • % 61 erkek, % 18 kız öğrenci ilişkide bulunmuş

Aras ve ark. Biosoc Sci. 2007

Ozan ve ark. Eur J Contracept Reprod Health Care. 2005

Batı Anadolu

İstanbul, Eskişehir, Kütahya, Üniversite öğrencileri İlişkide bulunma oranı

Erkek: % 76, % 66, % 60

Kadın: %31, %23, %18

Askun ve ark. Arch Sex Behav. 2007

Üniversite öğrencilerinde ilişki oranı

Diyarbak

ır

Ankara İzmir Kütahya Eskisehir İstanbul
% % % % %
Erkek 3.8 48 67 60 66 76
Kadın 0.5 19 11 18 23 31

 

Essizoğlu ve ark. Women Health 2011 Çok ve ark. 2001

Ozan ve ark. 2005

Askun ark. Arch Sex Behav. 2007

 

Panelde cevap arayacağımız

sorular

•       Himenoplasti bir çözüm müdür?

 • De facto olan bu durumda hekimlerin tavrı ne olmalıdır?
 • Himenoplasti bir kadın hakkı mıdır?
 • Himenoplasti kadının kendi üzerinde yaptırdığı bir estetik işlem gibi mi algılanmalıdır?
 • Hekim uygularken kadının yaşayacağı olumsuz sosyal

boyutu dikkate almalı mıdır?

 • Himenoplasti etik midir?
 • Doktorun yaptığı eylem hukuku yanıltmak mıdır?

Genital Estetik: Yeni Trend

Genital estetik uygulamalar iç dudakların kısaltıldığı labioplasti, genişlemiş vajinaların operasyon ya da lazerle sıkılaştırılması(thightening), yenilenmesi(reguvenation), klitoris derisi fazlalığının alınması(klitoral hood rezeksiyonu/klitoropeksi), Büyük dudaklar ve pubise liposakşın ya da yağ/dolgu enjeksiyonu ve genital organ renginin açılması(beyazlaştırma)dır.

Genital estetik uygulamalarla ilgili talep bütün dünyada giderek artmaktadır. Medyanın ve hekimlerin konuya ilgisinin artması, yaşam tarzının giderek modernleşmesi, refahın artması, giyim tarzının daha da minimalize olması, kusursuzu isteme ve lazer gibi etkili ve kolay uygulanabilir makinelerin kullanılması bu tarz uygulamaları da artırmıştır. 2000 yılı ile 2005 yılı arasında İngiltere’de estetik vajinal girişimler 2 katı artmıştır(Salvatore 2011). Ülkemizde konuyla ilgili istatistik yoktur.  Ama şunu söyleyebilirim ki her yaştan, her kategoriden kadınların genital estetik talebi giderek artmaktadır. Buna bağlı olarak hekimlerinde konuya ilgisi artmış ve genital estetik artık bilimsel toplantılarda tartışılan bir konu haline gelmiştir.

Histeroskopi Hangi Durumlarda Yapılır?

Histeroskopi rahmin içinin bir ışıklı boruyla vajinal yoldan girilerek incelenmesidir. Bu işlem sırasında bir anormallik varsa elektrokoter, makas ve diğer ekipmanlarla kesi ve dikiş olmadan bu anormallikler tedavi edilebilir.

Histeroskopi aşağıdaki durumlarda başarıyla kullanılmaktadır.

 • Tüp bebek başarısızlıklarında rahmin içinin kontrol edilmesi
 • Rahim içinde anormal kanamalara neden olan polip bulunması
 • Rahim içinde yada içine yakın miyomların olması. Miyomlar çok büyükse aynı seansta hepsi alınamayabilir. Bir ikinci seans gerekebilir.
 • Rahim içinde bir bölme varsa bu bölme kesilebilir.
 • Rahim içinde önceki müdahalelere(kürtaj, sezaryen, histeroskopi v.b) bağlı olarak bir yapışıklık varsa.

Histeroskopi ofis ve ameliyathane şartlarında olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Ofis histeroskopi çapı incedir ve muayenehane şartlarında anestezi olmadan yapılabilir. Daha ileri cerrahi yapılacaksa çapı daha kalın olan operatif histeroskopi ile ameliyathane şartlarında yapılır.

Menopoz Nedir?

Menopoz nedir? Bu döneme yaklaşım nasıl olmalıdır?

Yumurtalıkların kadınlarda İki önemli görevi vardır. Birincisi yumurtlamayı sağlama, ikinci ise yumurtlamanın sağlanması sırasında hormon üretimini düzenlemektir. Östrojen kadınlarda temel hormondur. Östrojenin %80’i yumurtalıklardan salgılanır. Bunun yanısıra, yumurtalıklar östrojenin olumsuz etkilerini nötralize etmek için yumurtlamayla birlikte progesteron salgılamaktadır.  Androjenler (Testosteron) kadında da önemli hormonlardandır ve %50’si yumurtalıklardan salgılanmaktadır.  Menopoza kadar devam eden yumurtlama ve hormon üretimi menopozla birlikte azalır ve biter. Sonuç olarak, özellikle östrojenin çekilmesiyle kadında yıkım süreci başlar ve saçlardan tırnaklara kadar bütün doku ve organları olumsuz etkiler. Destek dokusu azalır. Sarkmalar başlar. İki önemli sağlık sorunu ortaya çıkar. Damar sertliğine bağlı hipertansiyon-koroner arter hastalığı ve kalsiyum göçüne bağlı olarak kemiklerde osteoporoz(kireçlenme). Ayrıca metabolizmanın yavaşlamasına bağlı kilo alma yağ-kas oranında yağ lehine değişim görülmektedir. Bunların yanısıra davranış değişiklikleri, depresyon, saç dökülmeleri, kırışıklıkların artması, uykusuzluk, ateş basmaları, unutkanlık ortaya çıkar.  1980’li yıllarda menopoza yaklaşım şöyleydi: madem östrojen eksikliği bu yıkımdan sorumludur, östrojeni bütün kadınlara verelim ve yıkım dursun.  Bu noktadan hareketle menopoza giren her kadına östrojen verilmeye başlandı. Eğer kadınlara rahim alınmamışsa progesteron östrojenin rahim üzerine olumsuz etkilerini nötralize etmek için tedaviye eklendi.   2003 yılında yapılan çok geniş katılımlı (16000 kadın)bir araştırma(WHI) yapıldı. Araştırmada bir grup rahmi alınmamış kadına yalnızca östrojen, rahmi alınmamış kadınlara östrojen ve progesteron birlikte verildi ve son gruba da plasebo verildi.  Sonuçlar değerlendirildiğinde östrojen ve progesteron alan kadınlarda dört yıldan sonra meme kanserinde bir artış görüldü.  Yalnızca östrojen alan rahmi alınmış kadınlarda bu artış görülmedi. Bu çalışma çok sansasyon yarattı ve hormon kullanımı çok azaldı. Süreç içerisinde bu çalışmanın bazı handikapları olduğu görüldü, çalışma yeniden değerlendirildi ve hormon tedavisine yeniden başlandı.  Hormon tedavisine başlarken geçmiş deneyimden yararlanıldı. Dozlar azaltıldı. İlaçlar ve verilme biçimi değiştirildi.  Ağızdan ilaç vermek yerine östrojen bant ya da jel şeklinde deriden verilmeye başlandı. Bunun avantajı karaciğerden geçmeden direkt kana karışmasıydı. Progesteron preparatları ve progesteron verilme şekli de değiştirildi. Progesteron rahim içine hormonlu spiral yerleştirilerek rahmi östrojenin etkisinden koruyacak şekilde verildi. Böylece sistemik yan etkilerinden ve meme üzerine olumsuz etkisinden kaçınılmış oldu.

Günümüzde menopozda hormon bütün kadınlara verilmemektedir.

Hormon:

 • kozmetik kaygıları olan
 • osteoporoz eğilimi olan
 • kalp hastalığı riski olan
 • özellikle ateş basmaları çok abartılı olan
 • cinsel ilişkide problem yaşayan kadınlara verilmektedir.

Tedavi hastanın durumuna ve beklentilerine göre kişiselleştirilerek verilmektedir. Menopozda hormon kullanımından önce yine temel tetkikler yapılmaktadır.

Bunlar:

 • Jinekolojik muayene
 • mamografi,
 • rahim ağzından smear(PAP)
 • kemik dansitometrisi,
 • ultrasonografi
 • Kan tahlilleridir

Menopozda hormon alan kadınların önemli bir avantajıda altı ayda bir mutlaka muayene olmaları yılda bir mamografi yaptırmaları ve yine kan tahlilleri ve ultrasonografi yaptırmalarıdır. Bu yakın takip sayesinde olası hastalıklara diğer kadınlardan daha erken tanı konmaktadır.

- Kitap Çevirisi -

Social Media

3,120FansLike
1,309FollowersFollow
402FollowersFollow
643SubscribersSubscribe

En Son Yazılar

Popüler Yazılar

Aşırı Aktif Mesanesi Olan Hastalar Hangi Gıdaları Almalı.

Takviyeler ve otlar Takviyeler ve şifalı bitkiler “doğal” olabilir, ancak aldığınız ilaçlarla negatif etkileşime girebilirler. Sağlık uzmanınıza, düşündüğünüz otlar ve takviyeleri sorun. Yan etkilerden kaçınmanın...

Morselasyon Nedir?

Miyomlar kadınlarda rahimde en sık görülen tümördür. Çok büyük değillerse, hastada şikayet oluşturmuyorsa tedavi edilmez takip edilirler. Eğer büyüklüğü 2.5-3 aylık gebelik büyüklüğünü aşmışsa,...

Miyom nedir? Bulguları nelerdir? Nasıl Tedavi edilir?

Miyom rahim duvarının içinde ya da dışına doğru büyüyen iyi huylu bir tümördür. Bu tümörler kanser değildir ve miyomu olan birçok kadın bunların varlığından...

Mı̇yomlar Ne Zaman Alınmalı?

Her 4 kadından biri bu sorunu yaşıyor! Her miyom ameliyat gerektirmez! Rahmin kas dokusundan kaynaklanan iyi huylu tümörler olarak tanımlanan miyomlar oldukça sık görülüyor....

Himenoplasti (Kızlık zarı dikimi): Dünyada ve Türkiyede durum

(Bu konuşma panelist ve başkanı olduğum 2015 Urojinekoloji Kongresi’nde                        yapılmıştır) Himenoplasti nedir? Kızlık zarının yeniden oluşturulmasıdır. Eş anlamlı kullanılan tanımlamalar: Himenoplasti Hymenorrhaphy Hymen reconstruction Hymen repair Revirginization Bakireliğin...