Ana Sayfa Blog

İdrar Kaçırma Nedir ve Tedavisi

idrar-kacirma

İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma nedir, kişinin kontrolü dışında oluşan, sosyal ve/veya hijyenik problem yaratan idrarı tutamama durumudur. Ülkemizde idrar kaçırma ameliyatı sıklığını araştıran çalışmalar menopozdaki kadınların %40-69’nun, doğurganlık çağındaki kadınların 20-46’sının değişik derecelerde idrar kaçırdığını ortaya koymaktadır. Bu kadınların beşte dördü, kadınlarda idrar kaçırma yaşlanma ve doğumun doğal bir sonucu olarak görmektedir. Kaba bir hesapla ülkemizde 3.5-4 milyon kadın bu durumdan müzdarip olmasına karşın bunların beşte biri tedavi için hekime başvurmaktadır.

İdrar kaçırma % 10’u kaçırma nedeniyle ped kullanmakta, aktivasyonlarını sınırlamakta ve bu durumdan yaşam kaliteleri olumsuz etkilenmektedir. Sıklığını araştırdığımız bir çalışmamızda ciddi biçimde idrar kaçıran ve tedavi gerektiren kadınların dörtte üçüne gittikleri hekimler idrar kaçırmayla ilişkili soru sorulmamaktadır. (Demirci ve ark. İstanbul Jinekol Obstet Derg. 1999)

idrar kaçırma
idrar kaçırma nedir, idrar kaçırma tedavisi, idrar kaçırma ameliyatı

İdrar Kaçırma Tedavisi

Kadınları nasıl etkiliyor ? :  Kadın sürekli ped veya bez kullanmakta, kaçırma ve koku nedeniyle sosyal ilişkilerde bulunamamakta ve kendini evi ile sınırlamaktadır. Bu durum bazen ciddi psikolojik sorunlara yol açmaktadır.

İdrar kaçırma nedenleri nelerdir?

İdrar kaçırma ameliyatı, en önemli nedeni pelvis tabanının ve idrar torbasının destek dokusunun zayıflamasına bağlı olarak oluşan idrar kaçırmadır.

Stres tipi idrar kaçırma

Belirttiğimiz bu tip idrar kaçırmada, hasta öksürüp aksırdığı, zorlandığı zaman istem dışı idrar kaçırmaktadır.

Bu durum genellikle çok sayıda doğum yapma, iri bebek doğurma, evde kendi kendine doğum yapma, zor doğum yapma, müdahaleli doğum yapma ya da eğitimli olmayan kişiler tarafından doğurtulma ile ilişkilidir.

İdrar Kaçırma Neden Olur?

Ayrıca ağır işlerde çalışma, ileri yaş, menopoz, uzun süren kabızlık, şişmanlık, astım, bronşit gibi akciğer hastalıklarına bağlı olarak da görülebilir. Ülkemizde doğum sayısının fazla olması nedeniyle istem dışı idrar kaçırmanın büyük bölümünü stres tipi idrar kaçırma oluşturmaktadır ve sıklıkla doğurganlık çağındaki genç kadınlarda rastlanmaktadır.

En sık görülen ikinci neden ise Sıkışma idrar kaçırma, diye adlandırdığımız idrar torbası idrarla dolarken nedeni bilinmeyen bir şekilde idrar torbası kasının kasılmasına bağlı olarak oluşan istem dışı idrar kaçırmadır. Buna aşırı aktif mesane sendromu da denmektedir.

Bu tip idrar kaçırma, sıklıkla suyla ilgili işlerde ani idrar yapma hissinin oluşması ve tuvalete yetişememe tarzındadır. Bazı hastalarda birinci ve ikinci neden birlikte görülür. Bu tip idrar kaçırmaya mikst (karma) denir.

Hasta ürojinekoloji yada kadın ürolojisi ile ilgili özel eğitim almış bir hekim tarafından değerlendirilmelidir. Muayene sırasında pelvis taban ve vajina desteği araştırılmaktadır.

Ayrıca poliklinikte yapılabilen basit klinik testlerden de yararlanır. Bunlar hastanın günlük idrar alışkanlıklarını yazdığı 3 günlük idrar günlüğü ve  ne kadar idrar kaçırdığının saptandığı ped testdir.

İdrar kaçırma ameliyatı eğer hastanın idrar kaçırması komplike, birlikte ciddi pelvik organ sarkması varsa ya da ameliyat geçirmişse bu hastalarda ürodinami dediğimiz idrar torbası fonksiyonlarının araştırıldığı testler yapılmalıdır.

İdrar Kaçırması Tedavisi nelerdir ve nasıl seçilmektedir?

İdrar Kaçırma Ameliyatı

olan hastanın tedavi seçimi şikayetlerinin ağırlığına ve muayene bulgularının değerlendirilmesine bağlı olarak yapılmaktadır.Hastanın şikayetleri hafifse ya da sıkışma tarzında ameliyat dışı yöntemler ile tedavi edilir ve hastalığın ilerlemesi durdurulabilir.

İdrar kaçırma ameliyatı, ameliyat dışı yöntemler ilaç, davranış tedavisi, fizik tedavi, peserler, Kegel egzersizleri, botoks ve manyetik sandelyedir.

Bu tedavilerden manyetik sandalye son yıllarda öne çıkmıştır. Avantajı hastanın giysileriyle manyetik alan oluşturan bir koltuğa oturmasıdır. Bu manyetik alan idrar torbası, kalın barsağın son kısmı, pelvis tabanını çalıştırarak etkili olmaktadır.

İdrar Kaçırma Ameliyatı

Bu yöntem yalnız idrar kaçırmada değil genişlemiş vajina, gaz, gayta kaçırma, orgazm bozukluklarında da etkilidir. Ayrıca gece kaçırmaları ve prostat ameliyatı sonrası kaçırmalarda kullanılmaktadır.
Hastanın şikayetleri ciddi ve yaşam kalitesini olumsuz etkiliyorsa, stres tip kaçırması ya da karma idrar kaçırması varsa tedavi seçeneği ameliyattır. Ameliyat düşünülen hastanın çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Unutmayalım idrar kaçırma ki en etkili ameliyat ilk ameliyattır ve ameliyat sayısı arttıkça başarı oranı düşmektedir.

Maalesef, hastalarımızın bir kısmını geçirilmiş başarısız ameliyat olan hastalar oluşturmaktadır. Son 20 yıldır idrar kaçırma ameliyatlarında adeta bir devrim olmuş ve uzun dönem başarı oranı % 90’ın üzerinde olan yeni ameliyat tipleri geliştirilmiştir.

Bu ameliyatlar lokal anestezi ile 1-2 santimetrelik çok küçük kesilerle 15-20 dakikada yapılmakta ve hasta hastanede kalmamaktadır.

İdrar kaçırma ameliyatı, bu ameliyatlarda idrar torbasından idrarın dışarı akmasını sağlayan üretra dediğimiz boru şeklindeki organın altına ameliyat ipliklerinden örülmüş 1 santimetre genişliğinde yapay bir bant yerleştirilir(Şekil 1). İstirahat halinde üretra gevşek bırakılan bant üzerine binmemektedir.

Bu nedenle üretra fonksiyonları etkilenmez. Ikınma ve öksürme gibi pozisyonlarda üretra bant üzerine binmekte ve üretra katlandığı için hasta (Şekil 2). Bu bant yerleştirilerek normalde olan ama gevşeyen uretropelvik bağ yapay olarak yeniden oluşturulur.

Geçmişte kullandığımız ameliyatlar genel anestezi gerektirmekte, karında ya da vajinada geniş kesiler yapılmakta ve hasta bir kaç gün hastanede kalmaktaydı. İdrar kaçırma, ayrıca ameliyat sonrası idrar yapamama sorunuyla sık karşılaşılmaktaydı. Başarı oranları ise düşüktü.

İdrar Kaçırmadan Korunmak için ne yapılabilir?

Korunmak için gebelikte çok iyi bir takip yapılmalı ve normal doğumu zorlaştıran bir neden varsa hasta sezaryenle doğurtulmalıdır. Kabızlık, astım, bronşit gibi pelvis tabanı olumsuz etkileyen hastalıklar varsa tedavi edilmeli, sigara ve fazla kilodan uzak durulmalıdır.

Kendi kendilerine pelvis taban kaslarını çalıştırdıkları Kegel egzersizlerini normal yaşantılarında ve gebelikte yaşamın bir parçası haline getirmelidirler.

 

Kapalı Rahim Ameliyatı

Kapalı rahim ameliyatı yani, Laparoskopik histerektomi ilk kez 1989 yılında uygulanan, pek de genç sayılmayan bir ameliyat yöntemidir. Laparoskopi halk dilinde ”kapalı ameliyat” diye geçmektedir. Laparoskopik histerektomi artık modern tıbbın ayrılmaz parçası olmuştur. Laparoskopi göbek deliğinden optik bir aletle girilerek iç organların izlenmesi ve yine karın alt kısmına yapılan üç tane 0.5 er cm’lik bir kesiden sokulan üç tane aletle cerrahi işlemin gerçekleştirilmesi demektir. Laparoskopik yöntemi ile yumurtalık ve rahim operasyonları yapılabilir. Özellikle over kistlerinin yani yumurtalık kistlerinin cerrahisinde çok geniş bir kullanılma alanı vardır.

RAHİM AMELİYATI

Fakat bu işlemi güvenle yapabilmek için özel bir eğitim ve yeterli deneyim şarttır. Bunların dışında rahim ameliyatları, yani histerektomi operasyonlarında da giderek daha sık olarak laparoskopi kullanılmaya başlanmıştır. Hastanın karnına kesi yapmadan rahim ve yumurtalıkların çıkartılması bu yolla sağlanabilmektedir.  Laparoskopi ile yapılan operasyonlar dokulara ve organlara çok az hasar verir. Yani koruyucu bir cerrahi yöntemidir.

rahim ameliyatı

  • Karın içi organları büyütülerek gözlemlendiği için cerrahi hakimiyeti daha iyidir.
  • Karın açılmadığı için iltihaplanma riski ve ameliyat sonu yapışıklık ihtimali daha azdır.
  • Karın duvarı kesilmediği için ameliyat izi kalmaz, karın fıtıkları olmaz.
  • Karın duvarı kesilmediği için ameliyat sonrası ağrı çok azdır.
  • Hasta çok kısa sürede normal yaşamına döner. Ortalama işe dönüş bir hafta ile on beş gün arasında değişir.

Rahim ameliyatı açılan deliklerden içeri girilerek rahmi vücuda bağlayan bağlar teker teker kesilir. rahim vajinal yoldan dışarı çıkartılır. Laparoskopik yöntemlerle dikişler atılır. Ve genelde işlerin yolunda gitmesi durumunda hasta bir gün süreyle hastanede konaklayıp, ertesi gün evine gönderilir.
Rahim ameliyatı, laparoskopi özel bir uzmanlık dalıp olup bu konuda tecrübeli doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Doktorun tecrübesi laparoskopi için uygun değilse o zaman ameliyat açık olarak yapılmalıdır.

Rahim Ameliyatı Nedir

Genel anestezi altında yapılan ve göbek deliğinden ince bir teleskopun karın içine sokularak karın içi organlarının görüntülenmesi uygulamasına dayanan bir ameliyat olan Laparaskopi yardımıyla rahim ameliyatı, rahimin çıkartılması için yapılan operasyonlarda pek çok tercih edilen yol, abdominal yaklaşımdır. Kadın hastalıkları bölümünde bu işlem çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Rahim ameliyatı, açık ameliyat denilen, karnın kesilerek rahmin yumurtalıkların ameliyatı, bu yöntemin yanında nadiren tercih edilir. Açık ameliyatta karın kesildiği için daha fazla ağrı hissedilir, hastanede kalma süresinin daha çoktur ve karın için geç komplikasyonlara daha sık rastlanır.

Kapalı Rahim Ameliyatı

Laparoskopide ise hastalar daha ağrısız ve rahat bir şekilde ertesi gün eve taburcu edilebilir, sonra normal hayata dönebilirler. Avantajları arasında ayrıca, cilt üzerindeki kesilerin çok daha küçük olması önemli yer tutar.

İçeride yapılan operasyonun boyutu açık cerrahi ile aynıdır. Hasta daha az ağrı hisseder, hastanede daha kısa süre kalır, ve işine daha erken döner. Hastanın iyileşmesi Vajinal yoldan histerektomi ile daha çabuk ve kolay olmaktadır. fakat hastada karın ağrısı, vajen sarkması, idrar kaçırma veya yapışıklık şüphesi olduğunda laparaskopik yaklaşım daha uygun olacaktır.

Histerektomide laparoskopi için hastakarın ameliyata uygun olup olmadığını anlamak için bazı sınırlandırmalar vardır. Özellikle daha önce karın operasyonları geçirmiş ve buna bağlı karın içi yapışıklıkları olan hastalarda laparoskopi risklidir. Yine ileri derecede büyük rahimlerinde laparoskopi ile çıkartılması güç olabilir. Ayrıca yaşı ilerlemiş hastalar, ciddi kalp ve akciğer problemi olanlar, morbid obes denilen aşırı kilolu olgularda da laparoskopi kullanımı yapılmaması tavsiye edilir.

Kapalı Rahim Ameliyatının Riskleri Nelerdir?  

Hiçbir operasyon risksiz değildir. Her ameliyatta olduğu gibi kapalı rahim ameliyatının da kendine özgü riskleri vardır. Ancak ciddi komplikasyonlar nadirdir.
Operasyon sonrasında idrar yolu enfeksiyonu, kesi yeri enfeksiyonu, kısa süreli idrar yapma güçlüğü ya da toplar damarlarda tıkanıklık oluşumu görülebilir.
Rahim ameliyatı,  sırasında mesane, idrar yolları, barsaklar, damarlar, rahim gibi organlar yara alabilir. Bu hasarları aynı yöntem yani, laparoskopik yolla iyileştirmek mümkündür
Büyük damar yaralanmaları çok nadir de olsa gerçekleşebilir. Bu yaralar hayati tehlike arz edebilir. Laparoskopi sırasında ölüm riski binde birdir.
Karın içinde enfeksiyon, meydana gelebilecek diğer komplikasyonlar olarak sayılabillir.

Deneyimli doktorların gerçekleştireceği operasyonlarda, bu riskler en az şekilde gerçekleşecektir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir

Kadınlarda idrar kaçırma kişinin kontrolü dışında oluşan, sosyal ve/veya hijyenik problem yaratan idrarı tutatmama durumudur. Kadınlarda idrar kaçırma ülkemizde idrar kaçırma sıklığını araştıran çalışmalar menopozdaki kadınların %40-69’nun, doğurganlık çağındaki kadınların 20-46’sının değişik derecelerde idrar kaçırdığını ortaya koymaktadır. Bu kadınların beşte dördü, kadınlarda idrar kaçırma yaşlanma ve doğumun doğal bir sonucu olarak görmektedir. Kaba bir hesapla ülkemizde 3.5-4 milyon kadın bu durumdan müzdarip olmasına karşın bunların beşte biri tedavi için hekime başvurmaktadır.

kadınlarda idrar idrar kaçırma

Kadınlarda İdrar kaçırma % 10’u kaçırma nedeniyle ped kullanmakta, aktivasyonlarını sınırlamakta ve bu durumdan yaşam kaliteleri olumsuz etkilenmektedir. Sıklığını araştırdığımız bir çalışmamızda ciddi biçimde idrar kaçıran ve tedavi gerektiren kadınların dörtte üçüne gittikleri hekimler idrar kaçırmayla ilişkili soru sormamaktadırlar (Demirci ve ark. İstanbul Jinekol Obstet Derg. 1999)

kadınlarda idrar kaçırma

Kadınlarda İdrar kaçırma kadınları nasıl etkiliyor ? :  Kadın sürekli ped veya bez kullanmakta, kaçırma ve koku nedeniyle sosyal ilişkilerde bulunamamakta ve kendini evi ile sınırlamaktadır. Bu durum bazen ciddi psikolojik sorunlara yol açmaktadır.

kadınlarda idrar kaçırma nedenleri

nedenleri nelerdir?
Kadınlarda idrar kaçırma, en önemli nedeni pelvis tabanının ve idrar torbasının destek dokusunun zayıflamasına bağlı olarak oluşan idrar kaçırmadır.

Kadınlarda Stres tipi idrar kaçırma

Belirttiğimiz bu tip idrar kaçırmada, hasta öksürüp aksırdığı, zorlandığı zaman istem dışı idrar kaçırmaktadır.

Bu durum genellikle çok sayıda doğum yapma, iri bebek doğurma, evde kendi kendine doğum yapma, zor doğum yapma, müdahaleli doğum yapma ya da eğitimli olmayan kişiler tarafından doğurtulma ile ilişkilidir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma, ayrıca ağır işlerde çalışma, ileri yaş, menopoz, uzun süren kabızlık, şişmanlık, astım, bronşit gibi akciğer hastalıklarına bağlı olarak da görülebilir. Ülkemizde doğum sayısının fazla olması nedeniyle istem dışı idrar kaçırmanın büyük bölümünü stres tipi idrar kaçırma oluşturmaktadır ve sıklıkla doğurganlık çağındaki genç kadınlarda rastlanmaktadır.

En sık görülen ikinci neden ise Sıkışma tipi kadınlarda idrar kaçırma diye adlandırdığımız idrar torbası idrarla dolarken nedeni bilinmeyen bir şekilde idrar torbası kasının kasılmasına bağlı olarak oluşan istem dışı idrar kaçırmadır. Buna aşırı aktif mesane sendromu da denmektedir.

Bu tip idrar kaçırma, sıklıkla suyla ilgili işlerde ani idrar yapma hissinin oluşması ve tuvalete yetişememe tarzındadır. Bazı hastalarda birinci ve ikinci neden birlikte görülür. Bu tip idrar kaçırmaya mikst (karma) kadınlarda idrar kaçırma denir.

Kadınlarda İdrar kaçırma hasta ürojinekoloji yada kadın ürolojisi ile ilgili özel eğitim almış bir hekim tarafından değerlendirilmelidir. Muayene sırasında pelvis taban ve vajina desteği araştırılmaktadır.

Ayrıca poliklinikte yapılabilen basit klinik testlerden de yararlanır. Bunlar hastanın günlük idrar alışkanlıklarını yazdığı 3 günlük idrar günlüğü ve  ne kadar idrar kaçırdığının saptandığı ped testdir.

Kadınlarda İdrar kaçırma eğer hastanın idrar kaçırması komplike, birlikte ciddi pelvik organ sarkması varsa ya da ameliyat geçirmişse bu hastalarda ürodinami dediğimiz idrar torbası fonksiyonlarının araştırıldığı testler yapılmalıdır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavisi nelerdir ve nasıl seçilmektedir?

Kadınlarda İdrar kaçırma

olan hastanın tedavi seçimi şikayetlerinin ağırlığına ve muayene bulgularının değerlendirilmesine bağlı olarak yapılmaktadır.Hastanın şikayetleri hafifse ya da sıkışma tarzında ameliyat dışı yöntemler ile tedavi edilir ve hastalığın ilerlemesi durdurulabilir.

Kadınlarda İdrar kaçırma, ameliyat dışı yöntemler ilaç, davranış tedavisi, fizik tedavi, peserler, Kegel egzersizleri, botoks ve manyetik sandelyedir.

Bu tedavilerden manyetik sandalye son yıllarda öne çıkmıştır. Avantajı hastanın giysileriyle manyetik alan oluşturan bir koltuğa oturmasıdır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Bu manyetik alan idrar torbası, kalın barsağın son kısmı, pelvis tabanını çalıştırarak etkili olmaktadır.

Kadınlarda İdrar kaçırma

, bu yöntem yalnız idrar kaçırmada değil genişlemiş vajina, gaz, gayta kaçırma, orgazm bozukluklarında da etkilidir. Ayrıca gece kaçırmaları ve prostat ameliyatı sonrası kaçırmalarda kullanılmaktadır.
Kadınlarda İdrar Kaçırma hastanın şikayetleri ciddi ve yaşam kalitesini olumsuz etkiliyorsa, stres tip kaçırması ya da karma idrar kaçırması varsa tedavi seçeneği ameliyattır. Ameliyat düşünülen hastanın çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Unutmayalım kadınlarda idrar kaçırma ki en etkili ameliyat ilk ameliyattır ve ameliyat sayısı arttıkça başarı oranı düşmektedir.

Maalesef, hastalarımızın bir kısmını geçirilmiş başarısız ameliyat olan hastalar oluşturmaktadır. Son 20 yıldır idrar kaçırma ameliyatlarında adeta bir devrim olmuş ve uzun dönem başarı oranı % 90’ın üzerinde olan yeni ameliyat tipleri geliştirilmiştir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Bu ameliyatlar lokal anestezi ile 1-2 santimetrelik çok küçük kesilerle 15-20 dakikada yapılmakta ve hasta hastanede kalmamaktadır.

Kadınlarda idrar kaçırma, bu ameliyatlarda idrar torbasından idrarın dışarı akmasını sağlayan üretra dediğimiz boru şeklindeki organın altına ameliyat ipliklerinden örülmüş 1 santimetre genişliğinde yapay bir bant yerleştirilir(Şekil 1). İstirahat halinde üretra gevşek bırakılan bant üzerine binmemektedir.

Bu nedenle üretra fonksiyonları etkilenmez. Ikınma ve öksürme gibi pozisyonlarda üretra bant üzerine binmekte ve üretra katlandığı için hasta kadınlarda idrar kaçırma,(Şekil 2). Bu bant yerleştirilerek normalde olan ama gevşeyen uretropelvik bağ yapay olarak yeniden oluşturulur.

Geçmişte kullandığımız ameliyatlar genel anestezi gerektirmekte, karında ya da vajinada geniş kesiler yapılmakta ve hasta bir kaç gün hastanede kalmaktaydı. Kadınlarda idrar Kaçırma, ayrıca ameliyat sonrası idrar yapamama sorunuyla sık karşılaşılmaktaydı. Başarı oranları ise düşüktü.

Kadınlarda İdrar Kaçırmadan Korunmak için ne yapılabilir?

Korunmak için gebelikte çok iyi bir takip yapılmalı ve normal doğumu zorlaştıran bir neden varsa hasta sezaryenle doğurtulmalıdır. Kabızlık, astım, bronşit gibi pelvis tabanı olumsuz etkileyen hastalıklar varsa tedavi edilmeli, sigara ve fazla kilodan uzak durulmalıdır.

Kadınlarda idrar kaçırma,  kendi kendilerine pelvis taban kaslarını çalıştırdıkları Kegel egzersizlerini normal yaşantılarında ve gebelikte yaşamın bir parçası haline getirmelidirler.

 

Vajina Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır ?

vajina estetiği
genital estetik operasyonlar

Vajina estetiği doğumsal olarak genital estetik, iç dudakları büyük olmasının fonksiyonel bozukluklara sebep olabileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirci, vajinal estetik operasyonlar hakkında merak edilenleri anlattı. Genital estetik operasyonlarla vajina girişinde, etrafında ve vajina doğuştan ya da sonradan oluşan şekil bozuklukları düzeltilir. Vajina estetiği, özellikle normal yollardan doğum yapan kadınlarda oluşan vajinal sarkma, yırtık ve dikiş izleri, dudak yapısında bozulmadır. Vajinada genişleme gibi deformasyonlar cinsel yönden isteksizlik ve tatminsizlik yaratabilir.

Vajina Estetiği

Ayrıca doğumsal olarak iç dudakların büyük olması, dışa sarkması da estetik kaygıların yanı sıra fonksiyonel bozukluklarda oluşturabilir. Genital estetik, bu sorunlar kadının kendine karşı güvenini yitirmesine neden olabilir ve cinsel ilişkide tatmin olamama ya da tatmin edememe duygusunu getirebilir.

Bu sorunları yaşayan kadınlar için vajinal estetik operasyonları, başarılı sonuçlar veren bir seçenektir. Vajina İç dudakları küçültme (Lapioplasti): İç dudaklar vajina estetik, bölgesinde büyük dudakların arasında kalarak, ince bir deri kıvrımı şeklinde yer alır. Ön tarafta orta çizgide klitorisi kılıf gibi örter.

Arka tarafa doğru küçülerek, belirsiz bir kıvrım haline gelir. Normalde ayakta dururken büyük dudakların arasında kalması gerekirken, dışarıya sarkan vajina estetiği, iç dudakları, olması gerekenden büyük durur. Bisiklet-at binerken ve cinsel ilişkide sorun oluşturabilir, enfeksiyonlara neden olabilir, dışardan fark edilebilir.

genital estetik, vajina estetik ameliyatı

Vajina Estetiği Nasıl Yapılır

Vajinal estetik operasyonlar ayrıca görüntü estetik açıdan kaygılara yol açabilir. Vajina estetiği, bu durumlarda bazı kadınlarda doğuştan oluşabilir, bazı kadınlarda ise doğum sonrası aşırı kilo alma, verme sonrasında gelişebilir. Vajinal estetik, bu operasyon evli ya da bekâr 18 yaşını geçmiş herkese uygulanabilir. Vajina estetiği, kadının bakire olması ameliyata engel teşkil etmez. Çünkü kızlık zarı vajinadan 3-4 cm içeridedir. Ameliyat hafif bir genel anestezi ya da lokal anestezi altında hastanede ya da muayenehanede uygulanmaktadır. Yarım saatle ile bir saat kadar süren ameliyat sonrasında, iç dudaklar arzu edildiği gibi küçültülmektedir.

Vajina iç dudakları kendiliğinden eriyen dikişler atılmakta ve ameliyat sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır. Vajina estetik ameliyatı yapıldıktan sonra pansuman gerekmemekte, sadece antibiyotikli pomat uygulanmaktadır. Bu ameliyat sonrasında bir gün içinde normal yaşantıya dönülebilir. Tamamen iyileşme bir hafta içinde gerçekleşir. Cinsel ilişki için 3-4 hafta geçmesi beklenmelidir. Yapılan ameliyat gebe kalmaya, orgazma ve doğum yapmaya engel olmaz.vajina estetiği, vajina ameliyatı, vajinal estetik fiyat

Vajina estetik ameliyatıdaraltma ameliyatı: Çiftler arasında yaşanan cinsel sorunlar arasında vajinal genişlik sorun yaratmaktadır. Vajina estetiği yapılmasına neden olan bazı durumlar, olan genişlemedir.

Yapısal, doğumsal ya da doğum sonrasında meydana gelen travmalara bağlı bölgedeki kas ve yumuşak dokuların etkilenmesiyle oluşur. Genital estetik, estetik görüntüyü ve cinsel fonksiyonları düzeltmek için yapılır.

Vajina estetiği sırasında vajina estetiği kanal daraltılarak, belli miktarda mukoza dokusu çıkarılır, gevşeyen kas dokusunun kılıfı dikilir ve vajina normal haline getirilir. Vajina estetik ameliyatı yapılırken lokal anestezi ya da hafif genel anestezi altında uygulanabilir.

Vajinal estetik ameliyat sonrasında 1-2 gün içerisinde normal yaşama dönülebilir. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından, dikişlerin alınma sorunu olmamaktadır. Cinsel yaşama dönüş ise, 6 hafta sonra başlamaktadır.

Neden vajina estetiği?

Vajinada oluşan ya da var olan şekil bozuklukları kadınların ikili ilişkilerinde mutsuzluğa neden olabilir. Özellikle normal yollardan doğum yapan kadınlarda oluşan vajinal sarkma, dudak yapısında bozulma, vajinada genişleme gibi deformasyonlar cinsel yönden isteksizlik ve tatminsizlik yaratabilir. Bu sorunlar kadının kendine karşı güvenini yitirmesine neden olabilir. Buna bağlı olarak cinsellikten kaçış için kendine yollar arar.

İlişkiyi yaşasa bile tatmin olamama ya da tatmin edememe duygusuyla çıkmaza sürüklenir. Bu sorunlarla karşı karşıya kalan kadınlar için tavsiye edilen vajina estetiği operasyonları, başarılı sonuçlar verecek şekilde yapılmaktadır.

Vajina bölgesinde oluşan bozuklukların nedeni nedir?

·         Travmalar nedeniyle

·         Genetik faktörler nedeniyle

·         Fazla sayıda yapılan doğumlar nedeniyle

·         Yaşın ilerlemesi nedeniyle

·         Doğum sırasında oluşan yırtıklar nedeniyle.

Vajina estetiği ameliyatını gerektiren durumlar nedir?

·         Doğum sırasında yapılan fazla dikişler

·         İleri yaşlarda vajina yapısının değişmesi

·         Fazla kilolu bebek doğurmak

·         Mastürbasyon sıklığı ve yanlış yapılan tatmin yöntemleri

·         Cinsel birleşme sıklığı

·         Doğumsal olarak vajinada olan şekil bozuklukları

Vajina estetiği operasyonları sonucunda çiftler arasında cinsel yaşam kalitesinde artış ve aktiflik, vajinal bölgenin daha sağlıklı olması ve kadında güven artışı meydana gelir.

Vajina estetiği hangi uygulamaları içerir?

İç dudaklarda küçültme (Lapioplasti):Yaşı ne olursa olsun kadınlarda utanma, bilgisizlik gibi etkenlerle sürekli geri plana atılmış olan vajina bozuklukları içinde yer alan, iç dudaklardaki büyüklük yapılan labioplasti ameliyatıyla çözümlenmektedir. Yapılan vajina estetiği ameliyatı estetik yönden görünümü düzeltmeye, cinsel hazzı arttırmaya ve kadının psikolojisini düzeltmeye yarayacaktır. Bunun için bir konunun uzmanı bir hekime başvurulmalıdr. Vajen bölgesi bir bütün olarak ele alınmalıdır.

Vajina Estetiği

İç dudaklarda küçültme ameliyatları kadınlarda meme ve burun estetiği ameliyatlarından sonra sıkça yapılan ameliyatlar arasında yer almaktadır. Küçük dudaklar vajina bölgesinde büyük dudakların arasında kalarak, ince bir deri kıvrımı şeklinde yer alır. Ön tarafta orta çizgide klitorisi kılıf gibi örter. Arka tarafa doğru küçülerek, belirsiz bir kıvrım haline gelir. Normalde ayakta dururken büyük dudakların arasında kalması gerekirken, dışarıya sarkan iç dudaklar, olması gerekenden büyüktür. Bu büyüklük tıbben önemli olmasa da, estetik açıdan büyük problemlere yol açmaktadır. Bazı kadınlarda doğuştan oluşabilir, bazen doğum sonrası aşırı kilo alma, verme sonrasında gelişebilir.

Vajina estetiği kimlere uygulanabilir?

Vajina estetiği evli ya da bekâr 18 yaşını geçmiş herkese uygulanabilir. Kadının bakire olması ameliyata engel teşkil etmez. Çünkü kızlık zarı vajinadan 3-4 cm içeridedir. Ameliyat hafif bir genel anestezi ya da lokal anestezi altında hastanede ya da muayenehanede uygulanmaktadır.

Vajina estetiği operasyonu ne kadar sürer?

Yarım saatle ile bir saat kadar süren ameliyat sonrasında, iç dudaklar arzu edildiği gibi küçültülmektedir. İç dudaklara kendiliğinden eriyen dikişler atılmakta ve ameliyat sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır.

Ameliyattan sonra pansuman gerekmemekte, sadece antibiyotikli pomat uygulanmaktadır. Bu ameliyat sonrasında bir gün içinde normal yaşantıya dönülebilir. Tamamen iyileşme bir hafta içinde gerçekleşir.

Vajina estetiği sonrası cinsel ilişki

Cinsel ilişki için 3-4 hafta geçmesi beklenmelidir. Yapılan ameliyat gebe kalmaya, orgazma ve doğum yapmaya engel teşkil etmez. Ayrıca idrar yapma sorunları yaşanmamaktadır. Bazı kadınlarda dış dudaklarda da büyüklük olabilir. Bu durum aynı iç dudaklarda olduğu gibi cerrahi yolla düzeltilebilir.

Vajina Estetiği ve Daraltma

Vajina daraltma ameliyatı: Çiftler arasında yaşanan cinsel sorunlar arasında vajinal genişlik büyük problem yaratmaktadır. Vajinada olan genişleme yapısal, doğumsal ya da doğum sonrasında meydana gelen travmalardan dolayı bölgedeki kas ve yumuşak dokulardaki genişlemeden ve sarkmadan kaynaklanır. Bu uygulama doğumlara ve yaşa bağlı olarak oluşan gevşemeler ve genişlemelerden bozulan estetik görüntüyü düzeltmek amacıyla ve cinsel hazzı arttırmak için yapılır.

Ameliyat sırasında vajinal kanal daraltılarak, belli miktarda mukoza dokusu çıkarılır, gevşeyen kas dokusu dikilir ve gergin bir hale getirilir. Bu ameliyat da lokal anestezi altında ya da hafif genel anestezi altında uygulanabilir. Hastalar herhangi bir ağrı hissetmeden ameliyattan çıkarlar. Ameliyat sonrasında 1-2 gün içerisinde normal yaşama dönülebilir. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından, dikişlerin alınma sorunu olmamaktadır. Cinsel yaşama dönüş ise, 4-6 hafta sonra başlamaktadır.

Vulva bölgesine liposuction: Kadınlar bazı durumlarda mons pubis bölgesinin yağlı ve kabarık bölümünden şikâyetçi olabilir. Uygulama sırasında bu bölgedeki ve büyük dudaklardaki yağ dokusu alınarak, bölgenin küçültülmesi yapılır. Otuz dakika kadar süren uygulama, lokal anestezi altında yapılmaktadır. İz kalmadan iyileşme gösteren bölgedeki şişlikler bir hafta sonrasında inmeye başlayacaktır. Uygulamanın etkileri bir ay sonra kendini gösterir.

Vulva bölgesine hacim kazandırma: Vulva bölgesinin inceliğinden ve düzlüğünden şikâyet eden kadınlara, bu bölgeye yağ enjeksiyonu yapılarak yardımcı olunmaktadır. Vücutta uygun olan kalça, karın gibi bölgelerden alınan yağlar, vulva bölgesine enjekte edilmektedir. Bir saat kadar süren uygulama sonrasında hızlı bir iyileşme gözlenir. Ertesi gün normal yaşama dönüş yapılabilir. Her türlü aktiviteyi yapabilecek konuma gelebilirsiniz.

Vajina estetiği operasyonları sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Vajina estetiği ameliyatı yaptıran kadınların doktor kontrollerini ve pansumanlarını aksatmaması gerekir. Uygulama yapılan alanı sıcak su temasından korumanız gerekir. Operasyondan 4-5 gün sonra, normal şekilde banyo yapılabilir. Cinsel ilişkiye girmek için en az bir ay beklemek gerekir.

- Kitap Çevirisi -

Sosyal Medya

3,120BeğenenlerBeğen
1,309TakipçilerTakip Et
402TakipçilerTakip Et
643AboneAbone Ol

En Son Yazılar

Popüler Yazılar