Aşırı Aktif Mesanesi Olan Hastalar Hangi Gıdaları Almalı.

591

Takviyeler ve otlar

Takviyeler ve şifalı bitkiler “doğal” olabilir, ancak aldığınız ilaçlarla negatif etkileşime girebilirler. Sağlık uzmanınıza, düşündüğünüz otlar ve takviyeleri sorun. Yan etkilerden kaçınmanın en iyi yolu budur.

Magnezyum hidroksit

Bazı araştırmalar magnezyum hidroksitin inkontinansa neden olan spontan kas kasılmalarını azalttığını gösteriyor. Küçük bir çalışma, magnezyum hidroksitin kadınlarda idrar kaçırma durumunu iyileştirdiğini buldu. Ancak, kusma, ishal ve kramp yan etkileri de vardı. Magnezyum hidroksit takviyelerini çoğu ilaç ve sağlık gıda mağazasında bulabilirsiniz.

L-arginin

Bu amino asit nitrik oksit oluşturmaya yardımcı olur. Nitrik oksit, alt idrar yollarının sağlığında önemli bir rol oynar. Aşırı aktif mesanede L-arginin ile ilgili çok fazla çalışma yoktur. Bir çalışma, 115 miligram L-arginin içeren ek Edicare’in yaşlı yetişkinlerde OAB için faydalı olduğunu bulmuştur. L-arginin takviyeleri oldukça yaygındır ve ayrıca aşağıdaki gibi yiyeceklerde de bulunur:

et ve süt ürünleri
ceviz
Hindistan cevizi
hububat
soya fasulyesi
nohut
Aşağıdaki durumlarda L-arginin kullanmaktan kaçının:

arginin alerjisi
kanama bozukluğu veya kan inceltici ilaçlar alıyor
diyabet veya hipoglisemi
hiperkalemi veya yüksek potasyum seviyeleri
bağışıklık sistemi bozukluğu
Çocuklar ve hamile kadınlar, güvenliği konusunda kanıt bulunmadığından L-argininden de kaçınmalıdır.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği ekstresi, OAB için popüler bir doğal tedavi yöntemidir. Son zamanlarda yapılan bir araştırma Trausted Source, kabak çekirdeği yağının OAB ve diğer idrar bozukluklarının semptomlarını tedavi edebileceğini veya önleyebileceğini göstermektedir. Araştırmacılar daha çok kabak çekirdeği yağına bakıyorlar. Gelecekte kabak çekirdeği yağı ve OAB ile ilgili daha fazla çalışma olabilir.

Cleavers

Bu tırmanma bitkisi, cilt hastalıklarını tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Collins Alternative Health Guide’a göre, cleaver’ların genel idrar sağlığı için bir tonik olduğu söyleniyor. OAB semptomlarını hafifletebilecek antienflamatuar ve diüretik özelliklere sahip olabilirler.

Cleavers ve OAB ile ilgili herhangi bir klinik çalışma yoktur. Denemeden önce bu bitkiyi doktorunuzla görüşün. Cleavers, Batı tıp camiasında çok fazla çalışılmamış veya test edilmemiştir ve yan etkiler iyi rapor edilmemiştir.

Diğer şifalı otlar ve takviyeler

Bu şifalı bitkiler ve takviyeler OAB için işe yarayabilir, ancak etkinliklerini destekleyecek klinik bilimsel veriler ve çalışmalar hala yoktur. Bu otlar ve takviyeler şunları içerir:

gosha-jinki-gan, semptomları iyileştirdiği gösterilmiş olan ancak aynı zamanda bulantı ve ishale de neden olabilen bir Çin bitkisel karışımıdır.
mısır ipeği, OAB için doğrudan çalışma yok
Kapsaisin, OAB için doğrudan bir çalışma yok
kohki çayı, henüz insanlarda çalışılmadı
Bu eklerin arkasındaki çalışmalar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz