İdrar Kaçırma Çeşitleri

2276

İdrar kaçırma çeşitleri, İstek dışı, idrar yapma dürtüsü olarak ya da hiç dürtü oluşmadan, idrarın dışarı atılması idrar kaçırma çeşitleri olarak açıklanabilir. Bazı tip hastalarda idrar yapma hissi olabilecek ve tuvalete eğilim olmasına

İdrar kaçırma çeşitleri

rağmen beklenen sürede tutulamayıp akıntı şeklinde dışarı idrar atılacaktır. Bazı grup hastalarda ise öksürme ile, merdiven çıkmak gibi efor sarf edilecek işlerle istem dışı idrar sızıntısı olabilecektir.İdrar kaçırma çeşitleri

Kişiler ne zaman doktora başvurmalıdır?

• Sık tuvalet isteği varsa ve damla damla kaçırmalar yaşanıyorsa
• Eforla idrar kaçırma söz konusu ise ( öksürme, hapşırma, ağır eşya kaldırma vb. )
• İdrar bitmiş olmasına rağmen boşalmamışlık hissi yaşanıyorsa
• Tuvalet ihtiyacı var ve süre ayarlaması yapılamıyorsa

İdrar kaçırma çeşitleri

İdrar kaçırma tipleri nelerdir?

• Stres tipi idrar kaçırma durumu: En fazla yaşanan bayanlara özgü idrar kaçırma tipidir. Aniden yapılan hareketler tetikleyip idrar kaçırma olayı gündeme gelmektedir. Eğilip-doğrulma, gülme, öksürme, hapşırma gibi hareketler ile birlikte idrar hiç farkında olunmadan ıslaklığı ile kendini belli edecektir. Burada sayılabilecek ilk etken; pelvik tabanda bulunan kaslarda meydana gelen zayıflamadır. Buna sebep fazla doğum yapmak, aşırı kilolu olmak, genetik faktörler olduğu görülebilir. İkinci etken ise; idrar torbasını boşalmasından sorumlu olan kasların istenilen şekilde çalışmamasıdır.

İdrar kaçırma çeşitleri

Urge tipi idrar kaçırma durumu(aşırı aktif mesane): aşırı oranda tuvalet yapma güdüsü ile harekete geçip idrar yapmak için erken davranmaktır. Kaslar kendiliğinden idrarı zamanı gelmeden dışarı atacaktır. Birden idrar yapım isteği olacak ve anında boşlatılmak istenecektir.

Taşma tipi idrar kaçırma durumu: idrar torbasında kapasiteden daha fazla idrar depo edildiğinde idrar yapma mecburiyeti hissedilmeden minik miktarda idrarda kaçma olayı yaşanmaktadır. Bu tip hastalar hep idrar bitmemişlik hissi yaşayarak sık tuvalete çıkmaktadırlar. Daha çok şeker hastalarının yaşadığı bu problemde hastaların ortak sıkıntısı idrarın tamamen boşalmamışlık hissidir.

İdrar kaçırma tedavi yöntemleri nelerdir?

İdrar kaçırma çeşitleri, kaynağa ulaşmak ve esas sebebi bulup ona göre koruyucu yada tedavi edici yöntemler geliştirmek gerekir. Stres tipi idrar kaçırmanın tedavisi ameliyattır. Urge tipi idrar kaçırma ise ameliyat dışı tedavi yöntemleriyle tedavi edilir.