İdrar Torbası Sarkmalarında İdrar Kaçırmak Şart Mıdır?

1634

Vajinanın ön duvarı idrar torbasına arka duvarı kalın barsağa komşudur, tepe noktasını ise rahim ve rahimağzı oluşturmaktadır.  Genital sarkmalarda bu duvarlardan biri yada bir kaçı vajinadan dışarı sarkmaktadır.

En sık karşılaştığımız sarkma alanı ön duvardır. Ön duvar sarkmalarında idrar torbası ve üretra dediğimiz idrarı torbadan dışarı akıtan boru sarkmaktadır.

idrar-torbasi-sarkmasi-1024x576İdrar torbasının sarkma derecesine bağlı olarak hastada idrarla ilgili bulgular ortaya çıkmaktadır. Sarkma az miktarda ise hasta öksürüp aksırdığında, zorlandığında idrar kaçırmaktadır. Hastalarımızın büyük çoğunluğunda bu tip idrar kaçırma görülmektedir. Eğer sarkma fazla ise üretra aşağı doğru kendi üzerinde kıvrılmakta ve hasta idrarını yapamamaktadır. Bu hastaların bir kısmı parmaklarıyla idrar torbasını vajinadan yükselterek elle yardımla idrar yapabilmektedirler.

Bu tip idrar yapamayan hastalarda bu durum devam ederse, böbreklerden idrar torbasına idrar getiren borular(üreter) genişlemekte ve böbrek fonksiyonları bozulmaktadır.