8 Mayıs Dünya Yumurtalık Kanseri Günü

15

Başka hastalıkları taklit edebiliyor!

       Ülkemizde her yıl yaklaşık 4 bin kadında görülüyor!

YUMURTALIK KANSERİNİN 7 ÖNEMLİ SİNYALİ!

Dünyada kadın kanserleri arasında 7. sıradadır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde, 40 yaş üstü kadınlarda meme kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Ülkemizde her yıl yaklaşık 4 bin kadında teşhis edilen yumurtalık kanseri, jinekolojik kanserler arasında rahim kanserinden sonra ikinci sırada gelmektedir. Herhangi bir belirti vermeden sinsice ilerlediği için genellikle geç dönemde tespit edilir. Hastaların büyük çoğunluğunda tanının ileri evrede konulması nedeniyle en ölümcül kanserler arasında yer almaktadır. Erken teşhis edildiğinde tedavisinde yüzde 80-90’lara varan başarılı sonuçlar alınabiliyor. Acıbadem Dr. Şinasi Can Hastanesi Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirci yumurtalık kanserine ne kadar erken teşhis konulursa tedavisinde de o oranda başarı sağlanabildiğini belirterek, “Bu kanserin erken teşhis edilmesinde ise her yıl düzenli olarak yapılan jinekolojik kontroller büyük önem taşıyor. Erken teşhis için dikkat edilmesi gereken bir başka önemli nokta ise yumurtalık kanserinin belirtilerinde zaman kaybetmeden hekime başvurmaktır” diyor.

Başka hastalıkları taklit edebiliyor!

Yumurtalık kanserinin belirtileri sinsi oluyor, zira genellikle gastrit, ülser, hazımsızlık, kronik kabızlık, kolit gibi mide-bağırsak hastalıklarının yakınmalarıyla karışmaktadır. Hastalar önce dahiliye polikliniklerin başvurdukları için tanı ve tedavide gecikme yaşanıyor.  Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirci, bu nedenle her 3 yumurtalık kanserinden 2’sine ileri dönemde tanı konulabildiğine dikkat çekerek, “Dolayısıyla yumurtalık kanserinde erken tanı için özellikle adet düzensizliği, karın ağrısı, karında şişlik, kasıkta dolgunluk veya ağrı, gaz ve kabızlık gibi yakınmalarda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına da başvurmak gerekiyor. Yapılan jinekolojik muayene, ultrason takibi, hastadan alınan detaylı öykü ve kan tahlilleri sayesinde bu kanser türüne erken tanı konulabiliyor” diyor.

Tanı ameliyat sırasında konuyor!

Yumurtalık karın içinde yer alan bir organ olduğu için bu kanserin kesin tanısı; ameliyat sırasında dokunun alınıp, aynı anda patoloji uzmanının bu örneği ameliyathanede değerlendirmesiyle konuyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirci,  ameliyat sürecinin patalojik değerlendirmeye göre devam ettiğini belirterek, “Eğer hastalık sadece yumurtalıkla sınırlıysa, iyi huylu tümör ya da kist ise ameliyat sonlandırılıyor. Kötü huylu olması halinde ise ileri cerrahiye geçiliyor. Rahim, yumurtalıklar, tüpler ve varsa karın zarı ile bağırsak yüzeylerinden kitleler alınıp lenfadenektomi (kanserli olan lenf düğümlerini ortadan kaldırmak için uygulanan bir cerrahi yöntem) yapılıyor. Bu işlemlerle var olan tümör yükünü sıfıra indirmek amaçlanıyor. Erken evre yumurtalık kanserinde sadece cerrahi tedavi yeterli gelirken, ileri evrede ise kemoterapi yöntemine de ihtiyaç duyuluyor. Günümüzde yeni ilaçların da kullanılması ile kemoterapi etkili bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. ” diyor.

Kimler risk altında?

Yumurtalık kanserinin neden oluştuğu henüz net olarak tespit edilemese de aşağıda yer alan faktörlerin riski artırdığı belirtiliyor.

  • Menopozda ya da 50 yaşın üzerinde olmak
  • Erken adet görmek
  • Menopoza geç girmek
  • Doğum yapmamış olmak
  • Ailede yumurtalık ya da meme kanseri öyküsünün olması
  • BRCA1 ya da BRCA2 gen mutasyonları taşımak
  • Çikolata kisti varlığı