Morselasyon Nedir?

1645

Morselasyon, miyomlar kadınlarda rahimde en sık görülen tümördür. Çok büyük değillerse, hastada şikayet oluşturmuyorsa tedavi edilmez takip edilirler. Eğer büyüklüğü 2.5-3 aylık gebelik büyüklüğünü aşmışsa, organlara baskıya bağlı bulgular ortaya çıkıyorsa (idrar yapamama, sık idrar yapma, kabızlık, ağrı), anormal kanama nedeni ise, gebeliği engelliyorsa, düşük nedeni ise ve hızlı büyüyorsa ameliyat şarttır.

Miyom ameliyatları laparaskopik (kapalı) yapılmalıdır. Kapalı ameliyatların avantajları kesi olmaması, daha az kanama, ağrı, enfeksiyon riski ve yapışıklık olmamasıdır. Böylece hastanın sonraki süreçte gebe kalma isteği olumsuz etkilenmez.

miyom 2

Laparoskopik yapılan miyom ameliyatlarında miyom rahimden çıkarılır ve oluşturduğu boşluk dikilerek kapatılır. Karın boşluğuna çıkarılan miyomlar iki, şekilde karın dışına alınmaktadır. Vajina tepesi açılarak buradan alınabilir, bu mümkün değilse öğütülerek küçük rulolar halinde dışarı alınır.

Bu öğütülerek dışarı alma işlemine morselasyon denilmektedir. Son zamanlarda morselasyon karın duvarının içine bir torba yerleştirilerek torba içinde yapılmaktadır.  Bunun avantajı morselayon sırasında oluşan küçük parçacıkların torbanın içinde kalmasıdır.