Lazerle Vajinal Sıkılaştırma Ve Yenileme

491

Doğumların etkisi, yaşlanma, menopozla birlikte hormonların azalması ve destek dokusunun zayıflaması vajinada genişlemeye neden olmaktadır. Bazı kadınlarda bu nedenlerin bir olmadan da anatomik olarak vajina geniş olmaktadır.  Vajina genişlemesi olan kadınlar genellikle cinsel sorunlar nedeniyle doktora başvurmaktadırlar.

İleri derecede vajina genişlemesi ve genital organ sarkmalarının tedavisi ameliyattır. Lazer uygulamaları hafif ve orta derecede vajinal genişlemesi olan kadınlarda ameliyat dışı etkili bir tedavi seçeneği sunmaktadır.

Bu uygulamada lazerle vajina etrafındaki destek dokusu uyarılarak kanlanma ve destek dokusu artırılmakta, vajinada sıkılaşma (thightening) ve dokularda yenilenme (reguvenation) oluşturulmaktadır. Her kadında kullanılmasına karşın özellikle doğumlardan sonra genişleyen vajinaları düzeltmede ve menopoz sonrasında sık kullanılmaktadır.

Lazer uygulamaları 20 dakika sürmekte, hastanın bulgularına göre 3 ila 5 seans yapılmaktadır. Bu uygulamalar ağrısızdır, anestezi ve yatmayı gerektirmez. İşlem sonrası günlük aktivasyonlara devam edilebilir.

Aynı seansta genital organ dış görüntüsü ile ilgili diğer düzeltmelerde (labioplasti, vajinal daraltma, vajinal doku yenilenmesi, vajina kuruluğu tedavisi) ile kombine edilebilmektedir.

 

Lazerin genital estetik amaçlı kullanıldığı diğer durumlar nelerdir?

Vajinal dudaklar ve etrafının renginin açılması (beyazlatma): Bazı kadınlarda vajina girişi, küçük ve büyük dudaklar kendi cilt renklerinden daha koyu renkte olmaktadır. Bu deriye rengini veren pigmentlerin, bu bölgelerde fazla olmasından dolayı normal bir durumdur. Kadınlar bu görünümden rahatsız olmakta ve rengin açılması için hekime başvurmaktadırlar. Bu duruma çözüm olmasına yardımcı olabilecek yöntem lazer uygulamalarıdır.

Lazerle renk ağrı olmadan, anestezisiz olarak 3-4 seansta kolayca kalıcı olarak açılmaktadır.

Büyük dudaklardaki katlantı ve yaşlanma etkisini ortadan kaldırma: Anti aging amacıyla büyük dudaklar ve pubis te cilt altındaki destek dokusu lazerle artırılarak daha gergin ve genç bir görünüm sağlanır.

Rugaplasti: vajinada doğum, cerrahi müdahale ve yaşlanma ile kaybolan ruga dediğimiz katlantılar lazerle yeniden oluşturulabilir.

Labioplasti: Normalden uzun olan ve dışarı sarkan iç dudaklar kadınlarda önemli bir estetik kaygıya yol açmaktadır. Görüntü yanında at binme, bisiklet binme gibi durumlarda sorun oluşturmaktadır. Sık enfeksiyonlara yol açmaktadır. İç dudaklardaki bu durum kanama olmadan, dikiş atmadan lazerle normal hale getirilebilmektedir.

Lazerle karında oluşan doğum lekeleri de tedavi edilmektedir.

Lazer kadınlarda başka hangi alanlarda kullanılmaktadır?

Ameliyatsız idrar kaçırma tedavisi: Hafif ve orta idrar kaçırmalarda ameliyata gerek kalmadan lazerle tedavi edilmektedir. Lazer hem vajinayı sıkılaştırmakta hem de mesane tabanının destek dokusunu artırmaktadır.

Vajinal kuruluğun tedavisi

En önemli neden kadınlık hormonu olan östrojen düzeylerinin düşmesidir. Bu durumla en sık menopozda rastlamaktadır. Ek olarak erkeklik ve kadınlık hormonu arasındaki dengesizlik durumlarında, erkeklik hormonu fazla olduğunda, kronik enfeksiyonlarda ve doğum kontrol hapının kullanıldığı durumlarda da rastlanabilmektedir. Bazı kadınlarda herhangi bir neden olmasa da görülebilir ve hayat kalitesini düşürebilir.

Tedavisi zor olan vajinal kurulukta 3-4 seansta lazerle etkili biçimde tedavi edilebilmektedir. Bu  yöntemin herhangi bir zararı yoktur, ağrısızdır, kısa sürer ve muayenehanede yapılmaktadır.