Vajina Kuruluğu Ve Lazerle Tedavisi

517

Vajina Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

En önemli neden kadınlık hormonu olan östrojen düzeylerinin düşmesidir. Bu durumla en sık menopozda rastlamaktadır. Ek olarak erkeklik ve kadınlık hormonu arasındaki dengesizlik durumlarında, erkeklik hormonunun fazla olduğu durumlarda da rastlanabilmektedir.

En sık karşımıza çıkan hasta grubu meme kanseri tedavisi gören hastalardır. Tedavi için aldıkları ilaçlar vajinal kuruluk yapmaktadır ve bu hastalar östrojen kullanamamaktadırlar.

Vajinal enfeksiyonlar da önemli nedenler arasındadır. Bazı kadınlarda herhangi bir neden olmasa da görülebilir ve hayat kalitesini düşürebilir.

Vajina Kuruluğunun Tedavisi Nedir?

Öncelikle yukarıda belirtilen nedenlerden biri varsa, nedeni ortadan kaldırıcı tedavi yapılmalıdır. Cinsel ilişkide sorun varsa ilişki öncesinde vajinayı kayganlaştıran jeller kullanılabilir.

Vajinal kurulukta etkin tedavi yöntemlerinden biri de vajinal lazer uygulamalarıdır. Lazerle vajina etrafındaki destek dokusunun ve diğer dokuların uyarıldığını belirtti. Vajina etrafındaki dokuların kanlanmasının artmasına ve yenilenmesine yardımcı olur. Bu yöntemle vajinal kuruluk etkili biçimde tedavi edilebilmektedir.

Yöntemin herhangi bir zararı yoktur, ağrısızdır, kısa sürer ve muayenehanede yapılmaktadır.

Lazer genital  estetikte başka hangi alanlarda kullanılmaktadır?

Vajina daraltma, yenileme :Lazer kullanılarak  vajina dokusu uyarılmakta ve etrafında destek dokuyu, damarlanmayı artırarak artırarak vajinada daralma ve yenilenme meydana getirmektedir. Ağrısız bir işlemdir. İşlem kısa sürmektedir hastanın muayene bulgularına bağlı olarak bir kaç kez uygulanmaktadır. Her kadında kullanılmasına karşın özellikle doğumlardan sonra genişleyen vajinaları düzeltmede ve menopoz sonrasında etkilidir.

Ameliyatsız idrar kaçırma tedavisi: Hafif idrar kaçırmalarda ameliyata gerek kalmadan lazerle tedavi edilmektedir. Lazer hem vajinayı sıkılaştırmakta hem de mesane tabanının destek dokusunu artırmaktadır.

Vajinal dudaklar ve etrafının renginin açılması: Bazı kadınlarda vajina girişi, küçük ve büyük dudaklar kendi cilt renklerinden daha koyu renkte olmaktadır. Bu deriye rengini veren pigmentlerin, bu bölgelerde fazla olmasından dolayı normal bir durumdur. Kadınlar bu görünümden rahatsız olmakta ve rengin açılması için hekime başvurmaktadırlar. Bu duruma çözüm olmasına yardımcı olabilecek yöntem lazer uygulamalarıdır.

Lazerle renk ağrı olmadan, anestezisiz olarak 3-4 seansta kolayca kalıcı olarak açılmaktadır.

Büyük dudaklardaki katlantı ve yaşlanma etkisini ortadan kaldırma: Anti aging amacıyla büyük dudaklar ve pubis te cilt altındaki destek dokusu lazerle artırılarak daha gergin ve genç bir görünüm sağlanır.

Rugaplasti: vajinada doğum, cerrahi müdahale ve yaşlanma ile kaybolan ruga dediğimiz katlantılar lazerle yeniden oluşturulabilir.

Labioplasti: Normalden uzun olan ve dışarı sarkan iç dudaklar kadınlarda önemli bir estetik kaygıya yol açmaktadır. Görüntü yanında at binme, bisiklet binme gibi durumlarda sorun oluşturmaktadır. Sık enfeksiyonlara yol açmaktadır. İç dudaklardaki bu durum kanama olmadan, dikiş atmadan lazerle normal hale getirilebilmektedir.

Lazerle karında oluşan doğum lekeleri de tedavi edilmektedir.

Bu uygulamaların biri yada birkaçı aynı anda muayenehane koşullarında uygulanmaktadır.