Rahim ve Mesane Sarkmasında Yeni Bir Ameliyat

3319

Rahim ve mesane sarkması ameliyatı, Endofast; vajina etrafındaki doku ve organların vajinayı dışarı iterek fıtıklaştırmalarına genital organ sarkmaları diyoruz. Vajina ön duvarı idrar torbasına, tepesi rahime arka duvar kalın barsağın son kısmına komşudur.

Sırasıyla idrar torbası, rahim ve kalın barsağın son kısmı vajinadan dışarı sarkabilir. Genellikle bir tarafın sarkması diğer tarafı da çeker ve o alanında sarkmasına neden olur.

Rahim ve Mesane Sarkması Ameliyatı

rahim sarkması ameliyatı
rahim sarkması ameliyatı, mesane sarkması ameliyatı

Genital sarkmaların geleneksel tedavileri vajinal yoldan hastanın sarkan kısmını kendi dokularına asmak yada karından vajen tepesini bir yama ile arkada sakrum dediğimiz kemiğe tespit etmek şeklindedir.

Son yıllarda vajinal yoldan uygulanan file şeklindeki yamalar idrar torbası altına yerleştirilip rahime de fikse edilerek pelvis arkasındaki bağlara tespit edilmektedir. Bu ameliyatların başarı oranları % 90’ın üzerindedir.

Rahim Sarkması Ameliyatı

Özellikle nükseden ya da kendi bağ dokusu zayıf, ağır iş yapan, ileri derecede sarkması olan hastalara uygulanmaktadır.

Bu yama ameliyatlardan biri Endofast’tır. Endofast kiti içerisinde hazır bir yama ve bu yamayı pelvis bağlarına fikse etmek için hazır örümceğe benzer çıpalar vardır.

Bu ameliyatın avantajları: Vajinal yoldan yapılır, dışarda dikiş olmaz, kısa sürede uygulanır(40-50 dakika), kanama minimaldir, başarı oranı % 90 dan fazladır ve hem mesane sarkmasını hem de rahim sarkmasını aynı anda düzeltir.