Dünyada Genital Estetik Neden Artıyor?

1349

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde refah seviyesi artmakta, istekler çoğalmakta, tıbbın estetik anlamda sağlayabileceği faydalar da artmaktadır. Ameliyatların son derece kolay teknikleri içermesi, komplikasyonlarının az olması ve cinsel hayatın öne çıkması ve tüm hayatı etkiliyor olması gibi nedenler bu ameliyatların oranlarını artıran nedenlerdir.  Tüm dünyada cinsel hayata bakış açısı değişmiş, daha fazla konuşulur olmuştur. Geçmişte tabu olan konular yazılı ve görsel medyada tartışılır olmuştur. Daha önceden de bu tip sıkıntılar var olmakla beraber etik olmayacağı düşünülerek yıllarca ötelenmiştir. Oysa günümüzde genital estetiğe bakış açısı değişmiş toplum bu işlemleri kabullenmiştir. İngiltere’de 1999-2005 yılları arasında genital estetik ameliyatlar iki kat artmıştır. 2009 da Hollandada yapılan bir çalışmada kadınların % 95’i vajinal dudaklarını kontrol etmekte ve yine % 95’i bunların estetik ameliyatlarından haberdardırlar.

Neden genital estetik ihtiyaç olabilir?

Doğanın kanunu gereği kadınlar doğurgan olmak durumundadır. Bu duruma bağlı olarak daha çok normal doğum diye bilinen vajinal doğumla ilgili sorunlar ortaya çıkmaktadır. İri bebek doğuran ve vajen girişinde uygun kesi yapılmayan bir kadın vajinasının estetik duruşunu kaybedebilmektedir. Fazla bebek doğurmak, müdahaleli bebek doğurmak, uygun olmayan şartlarda doğum yapmak(evde doğum) gibi doğumla ilgili nedenler ve iç dudakların olağandan büyük olması, travmalar, enfeksiyonlar gibi nedenler estetik operasyon nedenleridir

Dünyada neden genital estetik operasyonlar artış gösterdi?

Kadının kendine olan güveni artmış, özgüveni yükselmiş ve hayatta daha fazla varlığını açığa çıkarabilmiştir. Cinsel hayatta da aktif rol almak isteyen kadın kendisinde kusurlu bir konu bulduğunda daha rahat dışa vurabilmiş ve çare aramaya başlamıştır. Baskılı yaşam tarzının ardından kadın sorunlarını dile getirebilmiş ve hekimle daha rahat buluşma şansı yakalamıştır. Buna bağlı olarak da gelişen tıp, teknolojik imkanları ile kadınlar için genital cerrahi operasyonları uygulamaya koymuştur.

Dünyada genital estetik operasyonların artmasında kadının genital organını daha iyi tanımlaması, cinsel arzularını daha rahat dile getirebilmesi, cinsel ilişkide etkin rol alması, eşini ve kendini mutlu etmek istemesi ve vajinal rahatsızlıkların önlenebilmesi gibi nedenler rol almaktadır.

Vajinada neden genişlik olur ve estetik işleme neden gerek duyulur?

 • Doğum sayısının fazla olması
 • Doğumun yapılmasında fazla yırtıkların oluşması, hatalı dikiş
 • İri bebek doğurmuş olmak
 • Yaşlanmaya bağlı sarkmalar
 • Menopozla birlikte hormonların çekilmesiyle ilgili oluşan sarkmalar
 • Yapısal olarak geniş ve sarkık vajina
 • Doğuştan iç dudakların fazla büyük olması
 • Doğuştan klitorisin üzerindeki derinin fazla olması

Vajinada meydana gelen bu değişimler başka sağlık problemlerine de neden olabilir. Bunlar;

 • İdrar kaçırma şikayetleri
 • Rahim sarkması
 • Gaz kaçırma
 • Büyük abdest tutamama
 • Cinsel birleşmede ya da normalde vajenden ses çıkması

Vajinal dudak büyüklüğüne ve sarkmalarına bağlı genital estetikler de yine dünyada fazlaca rağbet gören operasyonlardır. Genç kızların konuya ilgisi, yapılan işlemlerin kolaylığı ve kızlık zarına zarar vermeyişi bu ameliyatların artma nedenleridir. İlerleyen yaş ile birlikte iç dudakların hacmini kaybetmesi, dış dudağın üstünden belirecek şekle gelmesi, cinsel ilişkide kadının kendine olan güvenini sarsabilmektedir. Bu durumlarda tıbbı arayış başlamaktadır. Estetik ameliyatın kısa sürmesi, lokal anestezi ile yapılabilmesi ve hastanede kalmayı gerektirmemesi ameliyatların diğer artış nedenleridir.

Tüm dünyada genital estetiğin yaygınlaşmasının en önemli sebebi kadının kimliğini bulması, cinsel isteklerini dile getirmesi ve kendini kanıtlamak istemesidir.