Genital Estetik Ameliyatlar Nelerdir?

1962

Genital estetik; kadın vajinasında ve dış genital organlarında(küçük, büyük dudaklar, klitoris, perine, pubis) belirli nedenlerden oluşmuş olumsuz durum ve fonksiyon bozukluklarının amelita ya da lazerle onarılması işlemleridir. Doğum yapan kadınlarda, ileri yaşta kadınlarda ve bazı tipleri genç kızlarda da yapılabilen operasyonlardır. Bu ameliyatların amacı kadına yeniden güven kazandırmak, sebep olabilecek diğer anatomik bozukluklarının önüne geçmek, cinsel problemlerini çözmek ve varsa utanma duygusunu ortadan kaldırmaktır.

Genital estetik operasyonlar ile pek çok kadın yeniden özgüvenine ulaşmış, fonksiyonel v fiziksel anlamda da sağlıklı  bir hayata ulaşabilmiştir. Bilindiği gibi bazı genital bozukluklar hem estetik olarak hem de fonksiyonel olarak kadın hayatını olumsuz etkilemekte ve sorunlar oluşturmaktadır.

Genital estetik ameliyat çeşitleri nelerdir?

Vajinal daraltma- vajina düzeltme operasyonu:

Doğum sonrasında dikiş hatalarından kaynaklanabilecek durumlar, fazla doğum yapanlarda kesiklerin fazla olması, iri ve fazla sayıda bebek dünyaya getirirken vajinanın aşırı açılmasıyla vajina ve girişinin bozulması ve genişlemesi cinsel birleşmenin istenen şekilde oluşmasına izin vermemektedir. Vajende oluşan bu genişliğe bağlı olarak vajina tarafından penis kavranamayıp çiftlerde hissizlik yaşanabilmektedir. Yapılacak cerrahi işlemle vajina daraltılabilmekte ve eski haline getirilebilmektedir. Genellikle vajina genişliğinin iki parmak girebilecek şekilde olması gerekir. Bu amaçla yapılan operasyon estetiği ve fonksiyonu bozulmuş vajinayı uygun operasyonla eski haline getirmektedir. Bu sayede kadın cinsel sorunlarını azaltacak ve partneri ile daha memnun edici bir ilişki yaşayacaktır. Geçmişte geleneksel sınırlamalar nedeni ile bu konuların konuşulamaması, tartışılmaması, tabu  olaması sıkıntıların büyümesine neden olmuştur. Çok sayıda doğum da hem fonksiyonel hemde şekil bozukluğuna neden olabilir.  Bazı kadınlarda doğuştan da yapısal olarak vajina geniş olabilir. Yaklaşık 45 dakika-1 saat süren ve hastanede kalmayı gerektirmeyen genital estetik ameliyatlar ile vajina eski haline getirilmekte ve kadın sorunlarından kurtarılmaktadır

Vajina darlığında estetik operasyon:

Çok fazla olmamakla beraber bazen doğuştan vajina darlığı mevcut olabilir ya da düzeltilme ameliyatlarında vajina fazla daraltılmış olabilir. Bu durum kadınların cinsel ilişki esnasında acı yaşamasına neden olabilir. Vajen daraltmanın tam tersine işlemler uygulanıp, 30 dakika kadar kısa zamanda işlem son bulmaktadır.

Sarkmış ve geniş dudaklar için yapılacak estetik operasyonları:

Daha çok iç dudaklar için yapılan bir ameliyattır. Beklenmeyen şekilde iri iç dudaklar çamaşırın dışından dahi belli olacak boyuta olabilir. Kadın bu durumda görüntüsünden mutsuz olamskta ve cinsel ilişkiden adeta kaçmaktadır. Bu kimi zaman bekar bir genç kızın yaşayabileceği bir sıkıntıda olabilir. Çünkü doğuştan olan bu durum yanında  ergenlik döneminde salgılanan hormonlar bu durumu ortaya çıkarabilir. Bekar kızlarda da vajinaya bu estetik operasyon yapılabilir. Kızlık zarını etkilemeden dudaklardan fazla olan dokular çıkarılıp normal görünüm sağlanmaktadır.

Kadınların fazla cinsel ilişki yaşamaları, aşırı alerjenlerle içli dışlı olmaları, sık enfeksiyon geçirme, mastürbasyon, fazla uyarımlar, kilo kaybı, oral seks, yaşa bağlı değişimler de dudaklarda kötü görüntüye neden olabilir. Böyle bir durumda yarım saat kırk dakika gibi kısa zaman diliminde cerrahi işlemle sıkıntı son bulmaktadır.

Genital estetik operasyonları ne gibi faydalar sağlar?

Bu işlemlerden sonra cinsel memnuniyet artacak ve ilişki çok daha kaliteli hale gelecektir. Bugün pek çok boşanma sebebinin altında cinsel sorunlar yer almaktadır. Kadın için öz güven sorunu oluşturan bu durum her iki tarafı da etkilemekte ve çıkmaza sürüklemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here