Genital Estetik Nedir ve Nasıl Yapılır ?

3654

Genital estetik, vajina da oluşan ya da var olan şekil bozuklukları kadınların ikili ilişkilerinde mutsuzluğa neden olabilir. Özellikle normal yollardan doğum yapan kadınlarda oluşan vajinal sarkma, dudak yapısında bozulma, vajinada genişleme gibi deformasyonlar cinsel yönden isteksizlik ve tatminsizlik yaratabilir. Genital estetik ameliyatı, Bu sorunlar kadının kendine karşı güvenini yitirmesine neden olabilir. Buna bağlı olarak cinsellikten kaçış için kendine yollar arar. Genital estetik ameliyatı, ilişkiyi yaşasa bile tatmin olamama ya da tatmin edememe duygusuyla çıkmaza sürüklenir. Bu sorunlarla karşı karşıya kalan kadınlar için tavsiye edilen vajina estetik ameliyat, başarılı sonuçlar verecek şekilde yapılmaktadır.

genital estetik
genital estetik, vajina daraltma

Genital Estetik bölgesinde oluşan bozuklukların nedeni nedir?

·         Travmalar nedeniyle

·         Genetik faktörler nedeniyle

·         Fazla sayıda yapılan doğumlar nedeniyle

·         Yaşın ilerlemesi nedeniyle

·         Doğum sırasında oluşan yırtıklar nedeniyle.

Genital estetik ameliyat gerektiren durumlar nedir?

·         Doğum sırasında yapılan fazla dikişler

·         İleri yaşlarda vajina yapısının değişmesi

·         Fazla kilolu bebek doğurmak

·         Mastürbasyon sıklığı ve yanlış yapılan tatmin yöntemleri

·         Cinsel birleşme sıklığı

·         Doğumsal olarak vajinada olan şekil bozuklukları

Vajinal estetik ameliyat sonucunda çiftler arasında cinsel yaşam kalitesinde artış ve aktiflik, vajinal bölgenin daha sağlıklı olması ve kadında güven artışı meydana gelir.

Genital estetik ameliyatı hangi uygulamaları içerir?

İç dudaklarda küçültme (Lapioplasti):Yaşı ne olursa olsun kadınlarda utanma, bilgisizlik gibi etkenlerle sürekli geri plana atılmış olan vajina bozuklukları içinde yer alan, iç dudaklardaki büyüklük yapılan labioplasti ameliyatıyla çözümlenmektedir.

Yapılan operasyon, estetik yönden görünümü düzeltmeye, cinsel hazzı arttırmaya ve kadının psikolojisini düzeltmeye yarayacaktır. Bunun için bir konunun uzmanı bir hekime başvurulmalıdır. Vajen bölgesi bir bütün olarak ele alınmalıdır.

İç dudaklarda küçültme ameliyatları kadınlarda meme ve burun estetiği ameliyatlarından sonra sıkça yapılan ameliyatlar arasında yer almaktadır. Küçük dudaklar genital estetikvajina bölgesinde büyük dudakların arasında kalarak, ince bir deri kıvrımı şeklinde yer alır.

Ön tarafta orta çizgide klitorisi kılıf gibi örter. Arka tarafa doğru küçülerek, belirsiz bir kıvrım haline gelir.  Normalde ayakta dururken büyük dudakların arasında kalması gerekirken, dışarıya sarkan iç dudaklar, olması gerekenden büyüktür.

Bu büyüklük tıbben önemli olmasa da, genital estetik ameliyatı, açıdan büyük problemlere yol açmaktadır. Bazı kadınlarda doğuştan oluşabilir, bazen doğum sonrası aşırı kilo alma, verme sonrasında gelişebilir.

Genital estetik ameliyat kimlere uygulanabilir?

Evli ya da bekâr 18 yaşını geçmiş herkese uygulanabilir. Kadının bakire olması ameliyata engel teşkil etmez. Çünkü kızlık zarı vajinadan 3-4 cm içeridedir. Ameliyat hafif bir genel anestezi ya da lokal anestezi altında hastanede ya da muayenehanede uygulanmaktadır.

Genital Estetik ameliyat ne kadar sürer?

Yarım saatle ile bir saat kadar süren ameliyat sonrasında, iç dudaklar arzu edildiği gibi küçültülmektedir. Vajinal estetik nasıl yapılır, iç dudaklara kendiliğinden eriyen dikişler atılmakta ve ameliyat sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır.

Vajinal estetik ameliyatı yapan uzman doktor  sonra pansuman gerekmemekte, sadece antibiyotikli pomat uygulanmaktadır. Bu ameliyat sonrasında bir gün içinde normal yaşantıya dönülebilir. Tamamen iyileşme bir hafta içinde gerçekleşir.

Genital estetik sonrası cinsel ilişki

Cinsel ilişki için 3-4 hafta geçmesi beklenmelidir. Yapılan ameliyat gebe kalmaya, orgazma ve doğum yapmaya engel teşkil etmez. Ayrıca idrar yapma sorunları yaşanmamaktadır. Genital estetik uzmanı, Bazı kadınlarda dış dudaklarda da büyüklük olabilir. Bu durum aynı iç dudaklarda olduğu gibi cerrahi yolla düzeltilebilir.

Vajina Daraltma Operasyonu 

Vajina daraltma ameliyatı: Çiftler arasında yaşanan cinsel sorunlar arasında vajinal genişlik büyük problem yaratmaktadır. Vajinada olan genişleme yapısal, doğumsal ya da doğum sonrasında meydana gelen travmalardan dolayı bölgedeki kas ve yumuşak dokulardaki genişlemeden ve sarkmadan kaynaklanır.

Vajinal estetik uzmanı, bu uygulama doğumlara ve yaşa bağlı olarak oluşan gevşemeler ve genişlemelerden bozulan estetik görüntüyü düzeltmek amacıyla ve cinsel hazzı arttırmak için yapılır.

Operasyon sırasında vajinal kanal daraltılarak, belli miktarda mukoza dokusu çıkarılır, gevşeyen kas dokusu dikilir ve gergin bir hale getirilir. Bu ameliyat da lokal anestezi altında ya da hafif genel anestezi altında uygulanabilir.

Vajinal estetik operasyonu esnasında, hastalar herhangi bir ağrı hissetmeden genital estetik,ameliyattan çıkarlar. Ameliyat sonrasında 1-2 gün içerisinde normal yaşama dönülebilir. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından, dikişlerin alınma sorunu olmamaktadır. Cinsel yaşama dönüş ise, 4-6 hafta sonra başlamaktadır.

Vulva bölgesine liposuction: Kadınlar bazı durumlarda mons pubis bölgesinin yağlı ve kabarık bölümünden şikâyetçi olabilir. Uygulama sırasında bu bölgedeki ve büyük dudaklardaki yağ dokusu alınarak, bölgenin küçültülmesi yapılır.

Otuz dakika kadar süren uygulama, lokal anestezi altında yapılmaktadır. İz kalmadan iyileşme gösteren bölgedeki şişlikler bir hafta sonrasında inmeye başlayacaktır. Uygulamanın etkileri bir ay sonra kendini gösterir.

Genital estetik uzmanı, vulva bölgesine hacim kazandırma için: Vulva bölgesinin inceliğinden ve düzlüğünden şikâyet eden kadınlara, bu bölgeye yağ enjeksiyonu yapılarak yardımcı olunmaktadır.

Vücutta uygun olan kalça, vajinal estetik ameliyatı karın gibi bölgelerden alınan yağlar, vulva bölgesine enjekte edilmektedir. Bir saat kadar süren uygulama sonrasında hızlı bir iyileşme gözlenir.

Vajinal Estetik ameliyatları, Ertesi gün normal yaşama dönüş yapılabilir. Her türlü aktiviteyi yapabilecek konuma gelebilirsiniz.

Genital estetik ameliyat sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Genital estetik ameliyatı yaptıran kadınların doktor kontrollerini ve pansumanlarını aksatmaması gerekir. Uygulama yapılan alanı sıcak su temasından korumanız gerekir. 

Genital estetik ameliyat 4-5 gün sonra, normal şekilde banyo yapılabilir. Cinsel ilişkiye girmek için en az bir ay beklemek gerekir.