Genital Sarkma Nedenleri ve Tedavisi

5355

Genital sarkma nedenleri, organ sarkması idrar torbası ile komşu olan vajen ön duvarının idrar torbası ile birlikte, rahmin ve/veya  vajen arka duvarıyla komşu olan kalın barsağın son kısmının vajenden dışarı doğru sarkmasıdır.  Sarkan kısım çoğunlukla beraberinde vajenin diğer bölümlerini de aşağı doğru çekerek bu alanlarda da sarkmaya neden olmaktadır.

Genital Sarkma Nedenleri nelerdir?

genital sarkma
genital sarkma tedavisi

Genital organ sarkması tedavisi ve en önemli nedenleri doğumla ilgili nedenlerdir. Çok sayıda doğum yapma, zor doğum yapma, iri bebek doğurma, müdahaleli doğum yapma(vakum, forseps) gibi durumlarda pelvisin destek dokusu zarar görmektedir. Buna bağlı olarakda sarkma oluşmaktadır. Ayrıca kronik akciğer hastalıkları( KOAH, astım, bronşit), şişmanlık, kabızlık, ağır işlerde çalışma, genetik yatkınlık ve bağ dokusu zayıflıkları diğer nedenlerdir.

Görülme sıklığı nedir?

Ülkelere ve doğum sayısına bağlı olarak değişmektedir. Doğurganlığın yüksek olduğu ülkemizde oran yüksektir. Doğum yapmış kadınların yarısından fazlasında değişik derecelerde genital sarkma görülmektedir.

Bulgusu nedir? Hangi şikayetler olur?

Genital sarkma tedavisi bulgusu vajende ele gelen kitledir. Hasta önce idrar kaçırabilir. İleri aşamalarda ise tam tersi idrar yapmakta zorluk çekebilir. Hatta vajen ön duvarını parmakları ile yukarı iterek idrarını yapar.

Eğer kalın barsağın son kısmı da sarkmışsa büyük abdestini rahat yapamamakta, kabızlık olmakta ve elle vajen arka duvarına basarak büyük abdestini yapabilmektedir. İlerlemiş vakalarda böbrek fonksiyonlarında da bozulma olmaktadır.

Genital organ sarkması bir diğer önemli sorunda vajenin genişlemesine yada dışarı çıkmasına  bağlı olarak cinsel ilişkinin kalitesinin düşmesidir. Kadın önceki gibi cinsel ilişkiden zevk alamamaktadır. Aynı şekilde eşi de benzer hoşnutsuzluğa sahip olmaktadır.

Genital Sarkma Tedavisi nedir?

Genital organ sarkması tedavisi temel olarak ameliyattır. Yaşlı ameliyat olamayacak hastalarda peser dediğimiz silikondan yapılma halkalar kullanılmaktadır. Bu halkaların sıklıkla çıkarılıp temizlenmesi gerekmektedir.

Genital Sarkma Tedavisi

Genital sarkması tedavisi tedavilerinde de tıbbın ve tenolojinin gelişmesi ile birlikte yenilikler olmuştur. Eskiden başarı oranları düşük ve hastanede uzun süre kalmayı gerektiren ameliyatlar yapılırdı. Günümüzde mevcut ameliyatların yanında meş dediğimiz tıbbi file şeklindeki bezler vajinal yoldan doku altına yerleştirilmektedir. Bu sayede başarı oranları % 90’ın üzerine çıkmıştır.

Vajina Sarkması, Genital Organ Sarkması

Ayrıca yeni bir tedavi yöntemi de robotik cerrahidir. Robotik cerrahide kapalı ameliyatla rahim yada rahim alınmışsa vajen tepesi meşle arkadaki kemik dokuya tespit edilmektedir. Bu ameliyatında başarı oranı % 90’ın üzerindedir. Bu ameliyatta geniş kesi olmamakta, kanama, ağrı az olmakta ve hasta işine erken dönebilmektedir. Ayrıca cinsel ilişkisi olmayan hastalarda vajen kat kat kapatılmaktadır. Bu da etkili bir yöntemdir.

Genital organ sarkması

Hastalar iyi değerlendirilmeli ve uygun ameliyat yapılmalıdır. Sarkan bütün alanlar tedavi edilmelidir. Eksik bırakılan alanlar ameliyat sonrasında diğer alanlarında sarkmasına neden olmaktadır. Bu hastalıkta en etkili ameliyat ilk ameliyattır. Sonraki ameliyatlar hem daha zor olmaktadır hem de tekrarlama ihtimali daha yüksektir.

Genital sarkma tedavisi eşlik eden idrar kaçırma da aynı seansta düzeltilebilir. Bu ve benzeri şikayetler durumunda genital sarkma gözlemlediğinizde uzman bir hekimden destek alarak, bu sorunu çözebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here