Labioplasti Nedir?

4675

Labioplasti dünyada yaygın kullanılan ülkemizde ise son yıllarda artarak uygulanan bir vajinal estetik operasyondur. Genellikle genetik olarak iç dudaklar geniş olmakta ve bu durum estetik ve fonksiyonel kaygılara neden olmaktadır. Zamanla bir öz güven problemi oluşmakta ve kadının yaşamını olumsuz etkilemektedir. Toplumun her kesiminden, her yaş grubundan bu durumun düzeltilmesi için hastalar başvurmaktadır. Geniş olan labiaların küçültülme ve normal hale getirilmesine labioaplasti denir.

İç dudakların geniş olmasının nedenleri;

  • Aşırı oranda uyarma: cinsel birleşmelerde ya da mastürbasyon ile küçük dudaklarla fazla temas ve uyarı olması.
  • Doğum bağlı nedenler: çok sayıda doğum yapmak, iri bebek doğurmak, vajinal doğum yapmış olmak.labioplasti
  • Genetik sebepler:  bazı kadınlar doğuştan iç dudak büyüklüğü ya da asimetrisi ile dünyaya gelebilirler.
  • Genetik nedenlerle bağ dokusu kalitesinin iyi olmaması da iç dudaklarda sarkmalara neden olabilir.
  • İrritason: sürekli vajinal enfeksiyon geçirmek(vajinit), yoğun aerjen ( kötü pet, parfüm, kolonyalı mendil, şampuan, sabun gibi maddelerle yoğun temas ) maddeler, HPV enfeksiyonları geçirmek.
  • Oral seks ve aşırı traksiyon
  • Yaşlanma ve menopoz

Labioaplasti ile nasıl bir işlem yapılır?

Kelimenin Latince karşılığı dudak estetiğidir. Kadının vajinal bölgesinde bulunan ve normalden büyük duran iç dudaklar değişik yöntemlerle kısaltılır.  Böylece iç dudaklar dış dudakların içine gizlenir ya da belli belirsiz görünerek daha estetik durur.

Labioplasti

Labioplasti yalnız estetik olarak değil fonksiyonel olarak da bazı avantajlar getirir. At ve bisiklet binmek kolaylaşır, dar giysiler ve bikini daha rahat giyilir, vajinal enfeksiyon ve kötü hijyen riski azalır. Ayrıca, cinsel ilişkide ağrı olmaz, kolaylaşır ve kalitesi artar. Kadının kendine güveni artar.

Labioplasti olmadan önce hasta muayene edilir ve hastaya özgü operasyon biçimi hastanın istekleri de dikkate alınarak seçilir. Bazı operasyonlarda labianın kenarında renk açık hale gelmektedir.

Bazı hastalar bunu tercih ederken bazıları da doğal olmasını istemektedirler. Ayrıca labianın ne kadar kısaltılacağınada hasta ve hekim birlikte karar vermelidir. Vajinada ek bir problem(klitoral hood, doğum izi, genişleme, idrar kaçırma v.b) varsa bunlarda tartışılıp aynı seansta düzeltilebilir.

Labioplasti ameliyatı seçilen tekniğe göre yarım saat ila bir saat arasında sürmektedir. Genellikle lokal anestezi ile yapılır. İsteğe bağlı olarak genel anestezi de yapılabilir. Kanama ve ağrı azdır muayenehane şartlarında yapılabilir. İşlem sonrasında 24-48 saat buz uygulaması yararlı olur.

Labioplasti

Ayrıca antibiyotik, dezenfektan solüsyonlar ve ağrı kesici ilaçlar verilir.  Labioplasti ameliyatı sonrası herhangi bir dikiş izi kalmamaktadır. Genç kızlarda da kolaylıkla yapılabilecek bir ameliyattır. Bekarete her hangi bir zararı olmaz. Sonrasında vajinal doğum gerçekleşmesi gerekli ise her hangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Kadın labioplasti ameliyatı talep ediyorsa bu işlemin cinsel hazzı ve ilişkinin kalitesini artıracağı bir gerçektir.

Hastalar aynı gün labioplasti ameliyatı sonrası taburcu olabilir ve bir ay cinsel perhiz sonrasında aktif cinsel hayatlarına dönebilirler. Günümüzde kendiliğinden eriyen dikiş materyelleri kullanıldığı için dikiş alma ihtiyacı olmamaktadır.