Neden Vajinal Estetik?

1878

Refah düzeyinin artması, iletişim ve tıp teknolojilerinin gelişmesi ameliyat ve sonrası ile ilgili sorunların azalması, dünya da estetik ameliyatların giderek artmasına neden olmuştur. İngilterede yapılan bir çalışmada 1998 ile 2005 yılları arasında genital estetik ameliyatlar 5 kat artmıştır. Medyanın konuya ilgisinin artması özellikle popüler kadın dergilerinin konuya ilgisi bu oranı giderek artırmaktadır. Ayrıca bikini, iç çamaşırlarının evrimi ve giderek küçülmesi de diğer bir faktördür. Üçüncü önemli faktör ise kadıların kendi vücutları üzerinde söz sahibi olmasının giderek arması ve mükemmeli aramasıdır

Vajinanın estetik ameliyatları sıklıkla doğum sonrası vajina girişinde yırtık ya da istenmeyen izleri kaldırmak genişleyen vajinayı eski haline getirmek için kullanılmıştır. Ayrıca bazı doğumlardan sonra vajinanın ön duvarıyla komşu olan idrar torbası sarkmakta ve kadınlar buna bağlı olarak idrar kaçırmaktadırlar. Vajina arkasında bulunan kalın barsağın son kısmı vajinaya doğru sarkmakta ve bu da kabızlık ve büyük abdestle ilişkili sorunlara neden olmaktadır. Bütün bu sorunlar hem fiziksel olarak cinsel fonksiyon bozukluğu hem de psikolojik sorunlar yaratmaktadır. Kendi genital organ görünümünden ya da fonksiyonundan memnuniyetsizlik kadınlarda ciddi sorunları da beraberinde getirmektedir.

Vajina girişinde ve vajinada bu tip sorunları olmayan ama genital organlarının dış görüntüsünden hoşnut olmayan kadınlarda da estetik ameliyat isteği giderek artmaktadır.

Tüm bu nedenlerden dolayı vajina estetiği jinekolojik cerrahide kendine yer bulmuş, pelvis taban hastalıkları ile ilgilenen yan dal olan ürojinekoloji toplantılarında vajina estetiği tartışılan yeni konular arasına girmiştir.

Kadın genital organlarına yönelik plastik ameliyatlar fonksiyonel ve estetik olmak üzere iki amaca yönelik yapılır.

önemli kısmını daha önce başarısız ameliyat geçirmiş hastalar oluşturmaktadır.

Vajinayı daraltmak için yapılan bazı ameliyatlarda daralma fazla olmakta ve ilişkiyi mümkün kılmamaktadır. Bu durumda da vajinayı genişletme ameliyatları yapıyoruz.