Vajina Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

8807

Vajina estetiği doğumsal olarak genital estetik, iç dudakları büyük olmasının fonksiyonel bozukluklara sebep olabileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirci, vajinal estetik operasyonlar hakkında merak edilenleri anlattı. Genital estetik operasyonlarla vajina girişinde, etrafında ve vajina doğuştan ya da sonradan oluşan şekil bozuklukları düzeltilir.

Vajina estetiği, özellikle normal yollardan doğum yapan kadınlarda oluşan vajinal sarkma, yırtık ve dikiş izleri, dudak yapısında bozulmadır. Vajinada genişleme gibi deformasyonlar cinsel yönden isteksizlik ve tatminsizlik yaratabilir.

Vajina Estetiği

Ayrıca doğumsal olarak iç dudakların büyük olması, dışa sarkması da estetik kaygıların yanı sıra fonksiyonel bozukluklarda oluşturabilir. Genital estetik, bu sorunlar kadının kendine karşı güvenini yitirmesine neden olabilir ve cinsel ilişkide tatmin olamama ya da tatmin edememe duygusunu getirebilir.

Bu sorunları yaşayan kadınlar için vajinal estetik operasyonları, başarılı sonuçlar veren bir seçenektir. Vajina İç dudakları küçültme (Lapioplasti): İç dudaklar vajina estetik, bölgesinde büyük dudakların arasında kalarak, ince bir deri kıvrımı şeklinde yer alır. Ön tarafta orta çizgide klitorisi kılıf gibi örter.

Arka tarafa doğru küçülerek, belirsiz bir kıvrım haline gelir. Normalde ayakta dururken büyük dudakların arasında kalması gerekirken, dışarıya sarkan vajina estetiği, iç dudakları, olması gerekenden büyük durur. Bisiklet-at binerken ve cinsel ilişkide sorun oluşturabilir, enfeksiyonlara neden olabilir, dışardan fark edilebilir.

genital estetik, vajina estetik ameliyatı
vajina estetiği

Vajina Estetiği Nasıl Yapılır

Vajinal estetik operasyonlar ayrıca görüntü estetik açıdan kaygılara yol açabilir. Vajina estetiği, bu durumlarda bazı kadınlarda doğuştan oluşabilir, bazı kadınlarda ise doğum sonrası aşırı kilo alma, verme sonrasında gelişebilir. Vajinal estetik, bu operasyon evli ya da bekâr 18 yaşını geçmiş herkese uygulanabilir. Vajina estetiği, kadının bakire olması ameliyata engel teşkil etmez. Çünkü kızlık zarı vajinadan 3-4 cm içeridedir. Ameliyat hafif bir genel anestezi ya da lokal anestezi altında hastanede ya da muayenehanede uygulanmaktadır. Yarım saatle ile bir saat kadar süren ameliyat sonrasında, iç dudaklar arzu edildiği gibi küçültülmektedir.

Vajina iç dudakları kendiliğinden eriyen dikişler atılmakta ve ameliyat sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır. Vajina estetik ameliyatı yapıldıktan sonra pansuman gerekmemekte, sadece antibiyotikli pomat uygulanmaktadır. Bu ameliyat sonrasında bir gün içinde normal yaşantıya dönülebilir. Tamamen iyileşme bir hafta içinde gerçekleşir. Cinsel ilişki için 3-4 hafta geçmesi beklenmelidir. Yapılan ameliyat gebe kalmaya, orgazma ve doğum yapmaya engel olmaz.

vajina estetiği, vajina ameliyatı, vajinal estetik fiyat
vajina estetiği nedir

Vajina estetik ameliyatıdaraltma ameliyatı: Çiftler arasında yaşanan cinsel sorunlar arasında vajinal genişlik sorun yaratmaktadır. Vajina estetiği yapılmasına neden olan bazı durumlar, olan genişlemedir.

Yapısal, doğumsal ya da doğum sonrasında meydana gelen travmalara bağlı bölgedeki kas ve yumuşak dokuların etkilenmesiyle oluşur. Genital estetik, estetik görüntüyü ve cinsel fonksiyonları düzeltmek için yapılır.

Vajina estetiği sırasında vajinal kanal daraltılarak, belli miktarda mukoza dokusu çıkarılır, gevşeyen kas dokusunun kılıfı dikilir ve vajina normal haline getirilir. Vajina estetik ameliyatı yapılırken lokal anestezi ya da hafif genel anestezi altında uygulanabilir.

Vajinal estetik ameliyat sonrasında 1-2 gün içerisinde normal yaşama dönülebilir. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından, dikişlerin alınma sorunu olmamaktadır. Cinsel yaşama dönüş ise, 6 hafta sonra başlamaktadır.

vajina estetiği nasıl yapılır
vajina estetiği nasıl yapılır

Neden vajina estetiği?

Vajinada oluşan ya da var olan şekil bozuklukları kadınların ikili ilişkilerinde mutsuzluğa neden olabilir. Özellikle normal yollardan doğum yapan kadınlarda oluşan vajinal sarkma, dudak yapısında bozulma, vajinada genişleme gibi deformasyonlar cinsel yönden isteksizlik ve tatminsizlik yaratabilir. Bu sorunlar kadının kendine karşı güvenini yitirmesine neden olabilir. Buna bağlı olarak cinsellikten kaçış için kendine yollar arar.

İlişkiyi yaşasa bile tatmin olamama ya da tatmin edememe duygusuyla çıkmaza sürüklenir. Bu sorunlarla karşı karşıya kalan kadınlar için tavsiye edilen vajina estetiği operasyonları, başarılı sonuçlar verecek şekilde yapılmaktadır.

Vajina bölgesinde oluşan bozuklukların nedeni nedir?

·         Travmalar nedeniyle

·         Genetik faktörler nedeniyle

·         Fazla sayıda yapılan doğumlar nedeniyle

·         Yaşın ilerlemesi nedeniyle

·         Doğum sırasında oluşan yırtıklar nedeniyle.

Vajina estetiği ameliyatını gerektiren durumlar nedir?

·         Doğum sırasında yapılan fazla dikişler

·         İleri yaşlarda vajina yapısının değişmesi

·         Fazla kilolu bebek doğurmak

·         Mastürbasyon sıklığı ve yanlış yapılan tatmin yöntemleri

·         Cinsel birleşme sıklığı

·         Doğumsal olarak vajinada olan şekil bozuklukları

Vajina estetiği operasyonları sonucunda çiftler arasında cinsel yaşam kalitesinde artış ve aktiflik, vajinal bölgenin daha sağlıklı olması ve kadında güven artışı meydana gelir.

Vajina estetiği hangi uygulamaları içerir?

İç dudaklarda küçültme (Lapioplasti):Yaşı ne olursa olsun kadınlarda utanma, bilgisizlik gibi etkenlerle sürekli geri plana atılmış olan vajina bozuklukları içinde yer alan, iç dudaklardaki büyüklük yapılan labioplasti ameliyatıyla çözümlenmektedir. Yapılan vajina estetiği ameliyatı estetik yönden görünümü düzeltmeye, cinsel hazzı arttırmaya ve kadının psikolojisini düzeltmeye yarayacaktır. Bunun için bir konunun uzmanı bir hekime başvurulmalıdr. Vajen bölgesi bir bütün olarak ele alınmalıdır.

Vajina Estetiği

İç dudaklarda küçültme ameliyatları kadınlarda meme ve burun estetiği ameliyatlarından sonra sıkça yapılan ameliyatlar arasında yer almaktadır. Küçük dudaklar vajina bölgesinde büyük dudakların arasında kalarak, ince bir deri kıvrımı şeklinde yer alır. Ön tarafta orta çizgide klitorisi kılıf gibi örter. Arka tarafa doğru küçülerek, belirsiz bir kıvrım haline gelir. Normalde ayakta dururken büyük dudakların arasında kalması gerekirken, dışarıya sarkan iç dudaklar, olması gerekenden büyüktür. Bu büyüklük tıbben önemli olmasa da, estetik açıdan büyük problemlere yol açmaktadır. Bazı kadınlarda doğuştan oluşabilir, bazen doğum sonrası aşırı kilo alma, verme sonrasında gelişebilir.

Vajina estetiği kimlere uygulanabilir?

Vajina estetiği evli ya da bekâr 18 yaşını geçmiş herkese uygulanabilir. Kadının bakire olması ameliyata engel teşkil etmez. Çünkü kızlık zarı vajinadan 3-4 cm içeridedir. Ameliyat hafif bir genel anestezi ya da lokal anestezi altında hastanede ya da muayenehanede uygulanmaktadır.

Vajina estetiği operasyonu ne kadar sürer?

Yarım saatle ile bir saat kadar süren ameliyat sonrasında, iç dudaklar arzu edildiği gibi küçültülmektedir. İç dudaklara kendiliğinden eriyen dikişler atılmakta ve ameliyat sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır.

Ameliyattan sonra pansuman gerekmemekte, sadece antibiyotikli pomat uygulanmaktadır. Bu ameliyat sonrasında bir gün içinde normal yaşantıya dönülebilir. Tamamen iyileşme bir hafta içinde gerçekleşir.

Vajina estetiği sonrası cinsel ilişki

Cinsel ilişki için 3-4 hafta geçmesi beklenmelidir. Yapılan ameliyat gebe kalmaya, orgazma ve doğum yapmaya engel teşkil etmez. Ayrıca idrar yapma sorunları yaşanmamaktadır. Bazı kadınlarda dış dudaklarda da büyüklük olabilir. Bu durum aynı iç dudaklarda olduğu gibi cerrahi yolla düzeltilebilir.

Vajina Estetiği ve Daraltma

Vajina daraltma ameliyatı: Çiftler arasında yaşanan cinsel sorunlar arasında vajinal genişlik büyük problem yaratmaktadır. Vajinada olan genişleme yapısal, doğumsal ya da doğum sonrasında meydana gelen travmalardan dolayı bölgedeki kas ve yumuşak dokulardaki genişlemeden ve sarkmadan kaynaklanır. Bu uygulama doğumlara ve yaşa bağlı olarak oluşan gevşemeler ve genişlemelerden bozulan estetik görüntüyü düzeltmek amacıyla ve cinsel hazzı arttırmak için yapılır.

Ameliyat sırasında vajinal kanal daraltılarak, belli miktarda mukoza dokusu çıkarılır, gevşeyen kas dokusu dikilir ve gergin bir hale getirilir. Bu ameliyat da lokal anestezi altında ya da hafif genel anestezi altında uygulanabilir. Hastalar herhangi bir ağrı hissetmeden ameliyattan çıkarlar. Ameliyat sonrasında 1-2 gün içerisinde normal yaşama dönülebilir. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından, dikişlerin alınma sorunu olmamaktadır. Cinsel yaşama dönüş ise, 4-6 hafta sonra başlamaktadır.

Vulva bölgesine liposuction: Kadınlar bazı durumlarda mons pubis bölgesinin yağlı ve kabarık bölümünden şikâyetçi olabilir. Uygulama sırasında bu bölgedeki ve büyük dudaklardaki yağ dokusu alınarak, bölgenin küçültülmesi yapılır. Otuz dakika kadar süren uygulama, lokal anestezi altında yapılmaktadır. İz kalmadan iyileşme gösteren bölgedeki şişlikler bir hafta sonrasında inmeye başlayacaktır. Uygulamanın etkileri bir ay sonra kendini gösterir.

Vulva bölgesine hacim kazandırma: Vulva bölgesinin inceliğinden ve düzlüğünden şikâyet eden kadınlara, bu bölgeye yağ enjeksiyonu yapılarak yardımcı olunmaktadır. Vücutta uygun olan kalça, karın gibi bölgelerden alınan yağlar, vulva bölgesine enjekte edilmektedir. Bir saat kadar süren uygulama sonrasında hızlı bir iyileşme gözlenir. Ertesi gün normal yaşama dönüş yapılabilir. Her türlü aktiviteyi yapabilecek konuma gelebilirsiniz.

Vajina estetiği operasyonları sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Vajina estetiği ameliyatı yaptıran kadınların doktor kontrollerini ve pansumanlarını aksatmaması gerekir. Uygulama yapılan alanı sıcak su temasından korumanız gerekir. Operasyondan 4-5 gün sonra, normal şekilde banyo yapılabilir. Cinsel ilişkiye girmek için en az bir ay beklemek gerekir.