İdrar Kaçırmada Mini Sling Ameliyatları

2413

Mini sling, idrar kaçıran kadınların büyük çoğunluğu öksürüp, aksırdığında idrar kaçırmaktadır. Bu tip idrar kaçırmaya stres tipi idrar kaçırma denir. Stres tipi idrar kaçırmanın nedenleri çok sayıda doğum yapma, iri bebek doğurma, müdahaleli doğum(forseps, vakum),evde doğum, zor doğum gibi doğumla ilişkili nedenlerdir.  Ayrıca kronik kabızlık, astım, bronşit, genetik yatkınlık, ağır işlerde çalışmak ve şişmanlık diğer nedenler arasındadır.

Mini Sling

İdrar kaçırma kadınlarda yaşam kalitesini önemli ölçüde bozmaktadır. İdrar kaçıran kadınlar evden dışarı çıkamamakta, kendini evle sınırlamakta ve buna bağlı psikolojik sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Mini sling, Stres tipi idrar kaçırmanın tedavisi ameliyattır. Bu gün için ameliyatta altın metod sling ameliyatlarıdır(transobturator tape: TOT/tension-free vaginal tape:TVT). Bu ameliyatların avantajları kısa sürer(30 dakika), genel anestezi gerektirmez, aynı gün hasta taburcu olur, karın açılmaz, ameliyat sonrası idrar yapamama nadir görülür. Bu ameliyatlarla idrar kaçırmada  uzun dönmede başarı oranı % 90’ın üzerindedir.

Mini sling Nedir

Mini Sling, bu ameliyatlara benzer ama daha minik boyutta olan slinglerle daha kısa sürede(10-15 dakika) lokal anestezi ile yapılan ameliyatlara mini slingler denmektedir. Bu ameliyatlarla da stres tipi idrar kaçırma başarıyla tedavi edilmektedir.

Ameliyatın kısa sürmesini istediğimiz yaşlı, medikal kapasitesi sınırlı, ek hastalıkları olan ve bunlarla ilişkili ilaç kullanan hastalar için ideal yöntemdir.