Menepozda Rahim Alınmalı Mıdır?

1318

Menopozda rahim alınmalı mıdır?, bu üzerinde sansasyon yapılan bir konudur. Kadınlarda sık görülen bazı hastalıkların bulguları menopozda ortadan kalkmaktadır. Örneğin miyom, adenomiyom ve endometrioma (çikolata kisti) menopoz döneminde östrojen eksikliğine bağlı olarak gelişimini durdurmaktadır.

Bu hastalıklarla ilgili hastanın şikayetleri çok abartılı değilse menopozda herhangi bir girişimde bulunulmamaktadır.  Günümüzde hormon replasman tedavisi (hormon kullanımı) tekrar güncel hale gelmiştir. Östrojen hormonu kadınlarda menopozda bütün organlarda oluşan yıkımı durdurmaktadır ve östrojen yerine kullanabileceğimiz başka bir ilaç yoktur.

Bu nedenle özellikle kozmetik kaygıları olan, ateş basmaları, çarpıntıları olan, cinsel ilişki sırasında sorun yaşayan, kalp damar hastalıklarına ve osteoporoza eğilimi olan kadınlarda östrojen verilmektedir.

Menopoza yakın dönemde bazı hastalıklara yaklaşım bu açıdan değerlendirilmektedir.  Örneğin menopoza yakın bir hastada miyom, adenomiyom veya endometrioma(çikolata kisti) var ve bunlarla ilişkili şikayeti varsa, hasta menopoz sonrası hormon kullanmak istiyorsa yalnızca rahim (rahim ağzı bırakılarak da alınabilir)  ve tüpler kapalı ameliyat (laparoskopi) ile alınabilir.

Tüplerin yumurtalık kanserinde rölü olduğu saptanmıştır. Ailesini tamamlamış herhangi bir nedenle(miyom, kist v.b) ameliyat olan hastaları yumurtalık kanserinden korumak için tüpler alınmaktadır.

Hasta menopoza yakın ve menopozda bile olsa 55 yaşın altında ise yumurtalıklar bırakılır. Menopoza giren kadınlarda yumurtalıklar östrojen hormonu yapmasa bile testosteron hormonu üretmeye devam etmektedirler. Testosteron hormonun kadının iyilik haline önemli katkısı vardır.

Rahmi alınması kadına ne katkı sağlar? Kadın rahmi alındığı için hormon olarak yalnızca östrojen kullanır.

Progesterona gerek yoktur. Rahmi alınmayanlarda ise östrojen tek başına kullanılamaz ve progesteron ile birlikte kullanılmalıdır. Progesteronun meme kanseri gelişiminde rölü vardır. Tek başına östrojenin meme üzerine  benzer etkisi yoktur ve rahatlıkla kullanılabilir.

Sonuç olarak başlıktaki sorunun cevabı şudur. Kadınların menopoza yakın miyom, kist, adenomiyom şikayetleri varsa ve menopozda hormon kullanmak istiyorsa, karar rahmin alınması doğrultusunda olabilir.