Robotik Cerrahi İle Tüplerin Açılması

4076

Tüplerin robotik cerrahi ile olarak açılması nasıl yapılmaktadır?

Genel olarak tubal cerrahi yöntemle tüplerin hem fonksiyonel hem de anatomik olarak yapısını bozmadan koruyarak tedavi edilmesidir. Daha önce tüpleri bağlanmış, iltihap ya da endometriozise bağlı tüplerin tıkanması nedeniyle gebe kalamayan hastalarda tüplerin bu cerrahi yöntem ile açılması sağlanmaktadır. Şimdiye kadar tüplerin açılması için laparaskopi kullanılırdı.

Günümüz de ise “ da vinci robotik cerrahi yöntem ” laparaskopiye üstünlüğü ve bir çok avantajıyla başarılı olarak uygulanmaktadır. Tüp cerrahisinde tüp fonksiyonlarının korunması için mikrocerrahi prensipleriyle operasyon yapılmalıdır.

Robotik cerrahide hasarlı yada tıkalı tüp kısmı çıkarılıp geri kalan kısımlar başarılı bir biçimde uç uca getirilip dikiş yapılmaktadır. Bu yöntem gelişen en son teknoloji yöntemlerinden birisi olup oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Da vinci robotik cerrahinin sağladığı avantajlar nelerdir?

  • Üç boyutlu ve net bir görüntünün sağlanması
  • Gözün gördüğünden 120 kat daha fazla büyütmeli görüntü sağlanması
  • Çok yüksek kalitede ve net bir dijital görüntünün sağlanması
  • Titremeyen teleskoplar ile görüntünün daha net olması
  • Özellikle titremeyen hassas robotik kollar sayesin de hem ameliyatın daha incelikle yapılması hem de dikiş atılması
  • Özel bir teknoloji ile el titremelerinin en aza indirilmesi
  • Ayrıca 540 derece hareket kabiliyetine sahip olan ve mükemmel derece de açılabilen özel robotik kollar yardımı ile ameliyatın risksiz yapılabilmesi
  • Daha az kanama olması, ağrı ve enfeksiyonun daha az olması
  • İşe ve normal yaşama daha erken dönülmesi
  • Ameliyata bağlı yapışıklıkların daha az olması

Hastaya uygulanan robotik cerrahi yöntemi ile tüplerin açılmasının ardından doğal yollardan gebe kalma şansı oldukça yüksektir. Genellikle robotik cerrahi ameliyatı sonrasında hastaların 1 sene içersin de görülen gebelik oranları % 60 oranındadır.

Oysa, klinikten kliniğe farklı olmasına karşın “tüp bebek” uygulamalarındaki gebelik oranları ise %20 ile 40 arasındadır. Ameliyat sonrasında hastanın doğal olarak gebe kalma şansının yüksek olması da hasta açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Robotik cerrahi ile  yapılan operasyonlar sonrası tüplerdeki tıkanıklığın giderilmesine ilave olarak yapılabilecek yumurtlama tedavisi ile anne adayı normal yollarla da gebe kalabilmektedir

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here