Genital Estetik Operasyonlar

2769

Genital estetik operasyonlar, diğer adıyla genital estetik ameliyatları refah düzeyinin artması, iletişim ve tıp teknolojilerinin gelişmesi, ameliyat ve sonrası ile ilgili sorunların azalması ve medyanın konuyla daha fazla ilgilenmesi dünyada estetik ameliyatların giderek artmasına neden olmuştur. Buna paralel olarak genital organlarla ilgili genital estetik operasyonlar da giderek artmaktadır.

genital estetik operasyonlar

Vajina estetik ameliyatları sıklıkla doğum sonrası vajina girişinde yırtık ya da istenmeyen izleri kaldırmak genişleyen vajinayı eski haline getirmek için yapılmaktadır.Ayrıca bazı doğumlardan sonra vajinanın ön duvarıyla komşu olan idrar torbası sarkmakta ve kadınlar buna bağlı olarak idrar kaçırmaktadırlar.

Genital estetik operasyonlar, vajina arkasında bulunan kalın barsağın son kısmı vajinaya doğru sarkmakta, bu da kabızlık ve büyük abdestle ilişkili sorunlara neden olmaktadır.Bütün bu sorunlar hem fiziksel olarak cinsel fonksiyon bozukluğu hem de psikolojik sorunlar yaratmaktadır.

Kendi genital organ görünümünden ya da fonksiyonundan memnuniyetsizlik kadınlarda ciddi sorunları da beraberinde getirmektedir.
Vajina girişinde ve vajinada bu tip sorunları olmayan ama genital organ‘ın dış görüntüsünden hoşnut olmayan kadınlarda da estetik ameliyat isteği giderek artmaktadır.

Genital estetik operasyonlar, tüm bu nedenlerden dolayı genital estetik operasyonlar jinekolojik cerrahide kendine yer bulmuş, pelvis taban hastalıkları ile ilgilenen yan dal olan ürojinekoloji toplantılarında vajina estetiği tartışılan yeni konular arasına girmiştir.
Kadın genital organ yönelik plastik ameliyatlar fonksiyonel ve estetik olmak üzere iki amaca yönelik yapılır.

Genital Estetik Operasyonlar, doğuma bağlı olarak vajina ön duvarı ya da arka duvarı ya da ikisi birlikte genişlemekte bazen vajinadan dışarı çıkabilmektedir. Genital estetik operasyonlar, Ayrıca bazı hastalarda normal doğum sonrası vajinada sarkma olmadan genişleme olmakta ve kendileri ve eşleri bu durumdan rahatsız olmaktadır. Bazı kadınlarda ise vajina doğumsal olarak geniş olabilmektedir ve bu durum cinsel ilişkide sorunlara neden olabilmektedir.

Genital estetik operasyonlar : Vajina genişlik açısından kişisel farklılık göstermekle beraber genellikle doğum yapmamış bir kadında iki parmağın girimine müsaittir. Vajinada arka ve ön duvarda mevcut katlantılar genişlemeyi arttırır.

Genital estetik operasyonlar, vajina boyu ise ortalama 8 cm kadardır. Vajina, enlemesine mevcut birçok katlantı olması sayesinde uyarılma sırasında 15-16 cm uzunluğunda olabilmektedir. Aşağıdaki durumlarda ise vajinada istenmeye genişlemeler olmaktadır:

• Doğum sayısının fazla olması,
• Zor doğum yapılmış olması
• Doğumda yırtılmalar olması ve uygun teknikle dikilmemesi,
• Doğum sonrası dikişlerde açılma olması,
• İri bebek doğurma,
• Yaşın ilerlemesi ile beraber vajinada destek doku kaybı olması.
• Bazı kadınlarda yapısal olarak vajina geniş olabilir,

Genital estetik operasyonlar, bu tip genişlemelerde hasta çok iyi değerlendirilmeli ve nedene yönelik tedavi yapılmalıdır. Hafif vakalarda fizik tedavi yöntemleri (Kegel egzersizleri, elektrik stimülasyonu, manyetik sandalye) gibi konservatif yöntemler ve Lazer kullanılmaktadır.

Gerçekten genişlemiş ve konservatif tedaviden yarar görmeyecek olan genital estetik operasyonlar yapılmalıdır. Vajinadaki bu genişlemeye sıklıkla aşağıdaki durumlardan biri ya da birkaçı eşlik edebilir.

• İdrar kaçırma
• Gaz ve büyük abdest kaçırma
• İdrar torbası ve rahim sarkması
• İlişkiden kadının ya da eşinin doğum öncesi kadar zevk almaması
• Vajinaden ilişki sırasında ya da yürürken ses gelmesi

Genital estetik operasyonlar, bu şikayetlerin biri ya da birkaçı varsa aynı seansta yeni tip başarı oranları yüksek ameliyatlarla düzeltilmektedir. Bu ameliyatların bazılarında lokal anestezi kullanılmakta ve hastanın hastanede yatmasına gerek kalmamaktadır. Bu ameliyatlar için hekim iyi seçilmeli ve özellikle pelvik taban ve vajinal cerrahi ile ilgilenen ürojinekoloji konusunda yetkin olmalıdır.

Genital estetik operasyonlar, hakkında bilinmelidir ki ilk ameliyat en etkili ameliyattır. Eğer ikinci, üçüncü kez ameliyat yapılırsa başarı ve memnuniyet oranı düşmektedir. Maalesef, hastalarımızın önemli kısmını daha önce başarısız ameliyat geçirmiş hastalar oluşturmaktadır.

Vajinayı daraltmak için yapılan bazı genital estetik ameliyatlar daralma fazla olmakta ve ilişkiyi mümkün kılmamaktadır. Bu durumda da vajinayı genişletme ameliyatları yapılmaktadır.

Genital estetik operasyonlar genellikle lokal anesteziyle yapılmakta ve yarımla bir saat arasında sürmektedir.

Nedbe dokusu ve izin düzeltilmesi: Doğum sırasında kesilen ve dikilen ya da dikilmeyen yırtık alanlarında nedbe dokusu ya da iz kalmaktadır.

Bunlar hem görüntüyü bozmakta hem de ağrı ve cinsel sorunları oluşturabilmektedir. Küçük bir ameliyatla bu dokular çıkarılıp iz ve reaksiyon oluşturmayacak dikişler kullanılarak vajina girişi eski haline getirilir.

Genital estetik operasyonlar

Klitoropeksi: Klitorisin üzerindeki derinin klitorisi gizlemesi nedeniyle uyarılamamaya bağlı orgazm problemi olan kadınlarda da bu deri ameliyatla alınmakta, klitoris ortaya çıkarılmakta ve kadının sorunu ortadan kalkmaktadır.

Labioplasti:
Vajina estetiği, kadınlarda iç dudakların aşırı büyük olması (hipertrofi) en sık karşılaştığımız genital estetik operasyonlar nedenlerinden biridir.

İç dudakların aşırı büyük olmasının nedenleri şunlardır:
• Konjenital(doğuştan)
• Gelişimsel anomaliler
◦ Androjen hormonların aşırı olması
◦ Mekanik irritasyon
◦ Kronik irritasyon
◦ Fazla masturbasyon yapma
◦ Oral seks
◦ Erken yaşta cinsel ilişki
◦ Tekrarlayan enfeksiyon ve deri iltihapları
◦ Lenfödem
◦ Traksiyonla uzatma.

Genital estetik operasyonlar

İç dudakları büyük olan kadınlar dar pantolonlar ve mayo giyememekte ve cinsel ilişkide zorlukla karşılaşmaktadırlar. Ayrıca bisiklete ve at binerken ağrı hissetmekte, idrar ve adetle ilgili hijyenik problemler yaşamaktadırlar. Bazı kadınlarda vajina girişinde sarkan iç dudakların görüntüsünden estetik olarak rahatsız olmaktadırlar.

Normalde vajinanın iç dudakları görevi vajinayı kapatmak, yabancı cisim ve mikroorganizmaların girmesini engellemek ve ilişki sırasında kayganlaşmayı sağlamaktır. İç dudakların normal genişliği ile ilgili tartışma vardır.

Genel olarak kabul edilen vajina iç dudakları 2 cm civarında olması, dışarı taşmaması ve vajinanın dış dudakları ile en fazla aynı seviyede olmasıdır.
İç dudakların küçültülmesi küçük ve risksiz bir ameliyat ile yapılmaktadır. Günübirlik cerrahi müdahale ile önceden belirlenen fazla doku fonksiyonlarını bozmayacak şekilde kesilip alınır ve iz kalmayacak şekilde dikilir.

Genital estetik operasyonlar

,
Benzer şekilde iç dudakların birinin diğerinden farlı büyüklükte olması hem psikolojik hem de fonksiyonel olarak cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir ve labioplasti gerekli olabilir.
Pubis ya da büyük dudaklara yağ enjeksiyonu: Bazı kadınlarda zayıf olmaya ya da yaşlanmaya bağlı olarak dış dudakların yağ dokusu incelir ve azalır.

Bu durum özellikle mons pubis ismi verilen iki kasığın arasında ve vajinanın üzerindeki kıllı bölgede kendini gösterir. Aynı şekilde dış dudaklarda değişik nedenlere bağlı olarak incelme görülebilir. Bu gibi durumlarda kişinin özellikle karın bölgesinden bir miktar yağ dokusu alınıp bu alanlara enjekte edilerek dış görünüm düzeltilir.

Genital estetik operasyonlar, Pubis ya da büyük dudaklarda yağ dokusunu azaltma: Bazı kadınlarda ya yapısal ya da kilo almaya bağlı olarak bölgelerde fazla miktarda yağ bulunmaktadır. Bazı kilolu kadınlar kilo verdikten sonrada bu bölgedeki yağ dokusu kalmaktadır.

Bu yağ dokusu da lokal anestezi altında alınarak buradaki görünüm eski haline getirilebilir. Bu tip operasyonlar konuyla ilgili özel eğitim, birikim ve beceri gerektirmektedir.

Lazerin genital estetik operasyonlar da kullanımıLazer teknolojilerinin gelişmesi ve yaygın kullanımı jinekolojide de lazer kullanımını getirmiştir
Lazerle vajina daraltma :Lazer kullanılarak vajina dokusu uyarılmakta ve etrafında destek dokuyu artırarak vajinada daralma ve yenilenme meydana getirmektedir.

Ağrısız bir işlemdir. İşlem kısa sürmektedir bir ya da 2 kez uygulanmaktadır. Her kadında kullanılmasına karşın özellikle doğumlardan sonra genişleyen vajinaları düzeltmede etkilidir.

Lazerle vajinal kuruluk tedavisi Her yaşta ve özellikle menopozdaki hastalarda görülen vajinal kuruluk lazerle düzeltilmektedir.
Lazerle ameliyatsız idrar kaçırma tedavisi: Hafif idrar kaçırmalarda ameliyata gerek kalmadan lazerle tedavi edilmektedir.
Lazerle vajinal dudaklar ve etrafının renginin açılması: Koyu ve siyaha çalan renkler lazerle açılabilmektedir.

Genital estetik operasyonlar, lazerle büyük dudaklardaki katlantı ve yaşlanma etkisini ortadan kaldırma: Anti aging amacıyla büyük dudaklar ve pubis te cilt altındaki destek dokusu artırılarak daha gergin ve genç bir görünüm sağlanır.
Lazerle rugaplasti: vajinada doğum, cerrahi müdahale ve yaşlanma ile kaybolan ruga dediğimiz katlantılar lazerle yeniden oluşturulur:
Lazerle labioplasti: Normalden uzun olan iç  vajinal dudaklar kanama olmadan, dikiş atmadan lazerle normal hale getirilebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here